Quantcast
Channel: Kuratorium Oświaty w Kielcach
Viewing all 14793 articles
Browse latest View live

Sprawozdania SKiSP (2014)


Zaproszenia SKiSP (2014)

Komunikat dla dyrektorów szkół w sprawie konkursów przedmiotowych szkół podstawowych

$
0
0

Dyrektorzy Szkół Podstawowych

Wojewódzka Komisja Konkursowa informuje, że w dniu 25.11.2014 r. o godz. 15.30 zamyka listy uczniów zgłoszonych do II-go etapu Konkursu Języka Angielskiego.

Wojewódzka Komisja Konkursowa prosi o niezwłoczne przesłanie tradycyjną drogą pocztową listy uczniów, którzy osiągnęli 60% punktów dołączając zgody na przetwarzanie danych uczniów znajdujących się na listach (jedna zgoda obejmuje wszystkie konkursy, w których uczestniczy uczeń).

Świętokrzyski Wicekurator Oświaty

Grzegorz Bień

Nowe SIO! Termin 19 grudnia! Obszar 4. Przekazywanie danych dotyczących organizacji i działalności szkół i placówek oświatowych

$
0
0

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w nawiązaniu do komunikatu w sprawie harmonogramu działań Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że od 24 listopada będzie dokonywana weryfikowacja stopnia przesłania do bazy danych SIO danych:

  • przekazywanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w tym poradnie specjalistyczne;
  • dotyczących zapewnienia opieki i wychowania uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem zamieszkania;
  • dotyczących zajęć organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze oraz danych o działalności szkolnych schronisk młodzieżowych;
  • dotyczących form pozaszkolnych kształcenia ustawicznego organizowanych przez placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego i ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego;
  • dotyczących form doskonalenia nauczycieli organizowanych przez placówki doskonalenia nauczycieli.

W celu ułatwienia Państwu wprowadzenia danych do lokalnej bazy, a następnie przesłania ich do bazy danych SIO, zamieszczamy krótkie omówienie każdej z kategorii. W związku z tym, że poszczególne kategorie dotyczą różnych rodzajów placówek, przy każdej z nich znajdą Państwo wskazanie, kogo dotyczy.

1. Poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w tym poradnie specjalistyczne

W ramach danych o organizacji i działalności w poradniach wprowadzamy (kafelek Dane zbiorcze – Pozostałe dane zbiorcze – Dane o działalności poradni) dane o formach pomocy dla osób korzystających z pomocy tejże poradni oraz dane o liczbie wydanych orzeczeń o braku konieczności organizowania kształcenia specjalnego „tzw. orzeczenia odmowne”. Więcej informacji na temat wprowadzania tych danych znajdą Państwo w instrukcji poświęconej modułowi Dane zbiorcze – rozdział Dane o działalności Poradni.

Dane powyższe należy, według stanu za poprzedni rok szkolny, przekazywać do dnia 7 października każdego roku. Tych z Państwa, którzy jeszcze nie przekazali danych za rok szkolny 2013/2014, prosimy o ich przekazanie.

UWAGA! Poza tym MEN przypomina, że w terminie jednego dnia po wydaniu:

  • orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju,
  • orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych,

dane dotyczące ww. orzeczeń/opinii należy przekazać do bazy danych SIO.

W tym celu należy najpierw wprowadzić dane identyfikacyjne ucznia (kafelek Uczeń, Rejestracja ucznia w menu po lewej stronie). Po zarejestrowaniu ucznia w tym samym menu wybieramy Dane dziedzinowe i następnie na głównym ekranie kafelek Wprowadzanie orzeczeń/opinii.

Wprowadzenie danych o orzeczeniach przez poradnie jest kluczowe dla możliwości wykazania realizowania kształcenia specjalnego, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz wczesnego wspomagania rozwoju przez podmioty, które je organizują. MEN zwraca uwagę, że jeśli poradnia psychologiczno-pedagogiczna nie przekaże danych o orzeczeniu lub opinii, to szkoła, do której uczęszcza uczeń, posiadający tę konkretną opinię lub orzeczenie, nie będzie mogła zweryfikować danych wynikających z opinii lub orzeczenia z danymi przekazanymi przez poradnię, a w konsekwencji nie będzie mogła przekazać danych o organizowaniu odpowiedniej formy kształcenia.

Dane o orzeczeniu lub opinii obejmują:

  • datę wydania dokumentu,
  • przyczynę, dla której orzeczenie zostało wydane (rodzaj niepełnosprawności),
  • numer dokumentu.

2. Bursy szkolne i domy wczasów dziecięcych

Dane dotyczące zapewnienia opieki i wychowania uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem zamieszkania

  • Dom wczasów dziecięcych – informacje o liczbie miejsc oraz liczbie turnusów.
  • Bursa szkolna – informacje o liczbie miejsc oraz liczbie korzystających z bursy, którzy nie są uczniami – według kategorii korzystających.

We wszystkich powyższych przypadkach należy wybrać Pozostałe dane zbiorcze, a następnie odpowiedni do rodzaju placówki kafelek na ekranie głównym (np. w przypadku bursy szkolnej będzie to kafelek Dane o działalności bursy). Dokładne informacje znajdą Państwo w instrukcji poświęconej modułowi Dane zbiorcze – rozdział Dane o działalności internatu/bursy lub Dane o działalności DWDZ.

Dane powyższe należy, według stanu za poprzedni rok szkolny, przekazywać do dnia 7 października każdego roku. Tych z Państwa, którzy jeszcze nie przekazali danych za rok szkolny 2013/2014, prosimy o ich przekazanie.

3. Placówki oświatowo-wychowawcze

Dane o zajęciach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze oraz dane o działalności szkolnych schronisk młodzieżowych

W ramach ww. danych przekazujemy liczbę uczestników zajęć, zorganizowanych w poprzednim roku szkolnym przez placówkę oświatowo-wychowawczą. Aby wprowadzić te dane wybieramy Pozostałe dane zbiorcze, a następnie na głównym ekranie wybieramy Dane o działalności placówki oświatowo-wychowawczej. Należy wybrać rodzaj zajęć oraz ich kategorię (stałe, okresowe, okazjonalne) i wpisać liczbę uczestników (sumę uczestników za cały rok szkolny).

Dane te wypełniają: pałace młodzieży, młodzieżowe domy kultury, międzyszkolne ośrodki sportowe, ogródki jordanowskie, pozaszkolne placówki specjalistyczne oraz ogniska pracy pozaszkolnej. Dokładne informacje znajdą Państwo w instrukcji poświęconej modułowi Dane zbiorcze – rozdział Dane o działalności placówki oświatowo-wychowawczej.

Ponadto szkolne schroniska młodzieżowe przekazują dane o liczbie miejsc w poszczególnych miesiącach funkcjonowania w poprzednim roku szkolnym. W przypadku, gdy szkolne schronisko młodzieżowe działa sezonowo należy wypełnić dane tylko dla tych miesięcy, w których ono funkcjonuje. W celu wprowadzenia tych danych należy wybrać Pozostałe dane zbiorcze, a następnie na głównym ekranie kafelek Dane o działalności SCHM. Dokładne informacje znajdą Państwo w instrukcji poświęconej modułowi Dane zbiorcze – rozdział Dane o działalności SCHM.

Dane powyższe należy, według stanu za poprzedni rok szkolny, przekazywać do dnia 7 października każdego roku. Tych z Państwa, którzy jeszcze nie przekazali danych za rok szkolny 2013/2014, prosimy o ich przekazanie.

4. Placówki kształcenia ustawicznego i praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego

W celu przekazania danych dotyczących pozaszkolnych form kształcenia ustawicznego należy wybrać Pozostałe dane zbiorcze, a następnie na ekranie głównym kafelek Dane o działalności placówki kształcenia i doskonalenia.

W ramach tych danych wypełniamy trzy tabele:

  • Liczba uczestników pozaszkolnych form kształcenia,
  • Liczba pozaszkolnych form kształcenia,
  • Liczba osób, które ukończyły kursy (nie należy wykazywać w tym miejscu informacji o liczbie uczestników kwalifikacyjnych kursów zawodowych).

Dane te wypełniają: placówki kształcenia ustawicznego (w tym CKU), placówki kształcenia praktycznego (w tym CKP) oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego (ODiDZ). Dokładne informacje znajdą Państwo w instrukcji poświęconej modułowi Dane zbiorcze – rozdział Dane o działalności placówki kształcenia i doskonalenia.

Dla każdej formy kształcenia wypełniamy rodzaj – tyle razy, w ilu rodzajach była organizowana (np. kurs maszynopisania odbył się zarówno na odległość, jak i stacjonarnie).

Dane powyższe należy, według stanu za poprzedni rok szkolny, przekazywać do dnia 7 października każdego roku. Tych z Państwa, którzy jeszcze nie przekazali danych za rok szkolny 2013/2014, prosimy o ich przekazanie.

5. Placówki doskonalenia nauczycieli

Dane dotyczących form doskonalenia nauczycieli organizowanych przez placówki doskonalenia nauczycieli.

Aby przekazać te dane wybieramy Pozostałe dane zbiorcze i na ekranie głównym kafelek Doskonalenie nauczycieli. Do wyboru mamy 5 form, dla który podajemy informację, ile razy dana forma została zorganizowana i ilu w sumie nauczycieli brało udział (np. były 2 konferencje i na każdej z nich było po 30 osób – podajemy – 2 formy i 60 korzystających nauczycieli). Dokładne informacje znajdą Państwo w instrukcji poświęconej modułowi Dane zbiorcze – rozdział Doskonalenie nauczycieli.

Dane powyższe należy, według stanu za poprzedni rok szkolny, przekazywać do dnia 7 października każdego roku. Tych z Państwa, którzy jeszcze nie przekazali danych za rok szkolny 2013/2014, prosimy o ich przekazanie.

W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o zgłaszanie ich poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na portalu SIO. W kategorii pytania należy wybrać opcję „dane zbiorcze”!

Z poważaniem,
Zespół SIO

Lista uczniów zakwalifikowanych do II etapu Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego

Komunikat w sprawie zapotrzebowania na środki Funduszu Pracy przeznaczone na dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników

$
0
0

Szanowni Państwo
Prezydenci Miast
Burmistrzowie Miast i Gmin
Wójtowie Gmin
w województwie świętokrzyskim

Uprzejmie informuję, że Departament Funduszy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej zwrócił się z prośbą o przygotowanie propozycji podziału na poszczególne województwa środków Funduszu Pracy przeznaczonych w roku 2015 na dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników, zgodnie z art. 108 ust. 1 pkt 55 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) Dofinansowanie to odbywa się na zasadach określonych w art. 70b ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przygotowanie informacji dotyczącej wysokości środków niezbędnych na wypłatę dofinansowania w roku 2015 i nadesłanie w formie elektronicznej na adres: jadwiga.piwowar@kuratorium.kielce.pl w nieprzekraczalnym terminie do dnia 1 grudnia br. wg poniższego wzoru:

Rok 2015

Liczba młodocianych

Kwota

Nauka zawodu

Przyuczenie do wykonywania określonej pracy

Razem

Do obliczeń na rok 2015 należy przyjąć następujące kwoty dofinansowania:

  • w przypadku nauki zawodu – 8.081 zł przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy;
  • w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy – 254 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia.

Powyższe kwoty uwzględniają waloryzację wskaźnikiem 105,7%, zatem przy wyliczeniach nie należy ich ponownie waloryzować.

Z poważaniem
​Świętokrzyski Wicekurator Oświaty
Grzegorz Bień

Bezpłatna świętokrzyska konferencja „Innowacja edukacyjna w oparciu o koncepcję pedagogiczną Froebla - Program wychowania przedszkolnego Dar Zabawy”

$
0
0

Organizatorzy zapraszają na Świętokrzyską Konferencję  „Innowacja edukacyjna w oparciu o koncepcję pedagogiczną Froebla - Program wychowania przedszkolnego Dar Zabawy” dla nauczycieli i dyrektorów przedszkoli, która odbędzie się 3 grudnia 2014 r. w Hotelu BEST WESTERN Grand Hotel w Kielcach.

Bezpłatne dwudniowe szkolenie „Doradztwo zawodowe. Od diagnozy do ewaluacji. Praktyczne wsparcie kadry szkół gimnazjalnych”

$
0
0

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej mają przyjemność zaprosić Państwa na bezpłatne dwudniowe szkolenie pt.: „Doradztwo zawodowe. Od diagnozy do ewaluacji. Praktyczne wsparcie kadry szkół gimnazjalnych”

Szkolenie przeznaczone jest dla trzyosobowego zespołu z gimnazjum:

  • Dyrektora lub Wicedyrektora,
  • Doradcy zawodowego lub osoby realizującej zadania doradcy w szkole,
  • Nauczyciela wychowawcy.

Terminy szkoleń:

  • od 2014-12-01 do 2014-12-02 Kielce
  • od 2014-12-03 do 2014-12-04 Jędrzejów
  • od 2014-12-05 do 2014-12-06 Ostrowiec Świętokrzyski
  • od 2014-12-08 do 2014-12-09 Kielce
  • od 2014-12-09 do 2014-12-10 Skarżysko Kamienna

W ramach szkolenia zapewniamy:

  • nieodpłatny udział w zajęciach,
  • materiały szkoleniowe,
  • całodzienne wyżywienie.

Formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie: http://szkolenia-koweziu.pl/

Program szkolenia oraz warunki i etapy rekrutacji dostępne są na stronie: http://szkolenia-koweziu.pl/

Zgłoszenia przesylamy:


XXIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Muzyka w Szarości”

VIII Międzynarodowy Konkurs na Najlepszy Esej z Dziedziny Genetyki dla Uczniów Szkół Średnich – DNA Day 2015

$
0
0

Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka we współpracy z Europejskim i Amerykańskim Towarzystwem Genetyki Człowieka po raz kolejny organizuje międzynarodowy konkurs na najlepszy esej z dziedziny genetyki dla uczniów szkół średnich. Celem konkursu jest promowanie wiedzy z zakresu genetyki wśród uczniów szkół średnich. Zamierzeniem projektu jest zainspirować uczniów do wnikliwej analizy, oceny i refleksji nad znaczeniem i skutkami społecznymi badań genetycznych i ich praktycznych zastosowań.

Termin zgłaszania prac: 15 marca 2015 r.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się w załączniku jak również na stronie internetowej Towarzystwa (www.ptgc-med.pl) oraz na stronie organizatora www.dnaday.eu.

Wojewódzki konkurs „Zostań Przedsiębiorcą”

$
0
0

W bieżącym roku szkolnym Samorządowe Gimnazjum w Zbludowicach jest organizatorem „I Wojewódzkiego Konkursu Zostań przedsiębiorcą", którego adresatami są gimnazjaliści z terenu województwa świętokrzyskiego.

Konkurs jest częścią projektu edukacyjnego z zakresu edukacji ekonomicznej realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim. Obejmuje zagadnienia z zakresu edukacji ekonomicznej, rozwijania postaw i zachowań przedsiębiorczych.

Konkurs „Szkoła marzeń”

$
0
0

Zamiarem organizatorów konkursu „Szkoła marzeń” jest kształtowanie postaw twórczych wśród dzieci i młodzieży poprzez pobudzenie rozwoju ich umiejętności redagowania różnych form wypowiedzi pisemnej oraz umiejętności plastycznych. Konkurs ma wywołać refleksje uczestników konkursu w efekcie podjęcia przez nich próby określenia i przekazania swoich oczekiwań wobec szkoły.

Organizatorem konkursu jest Parlamentarny Zespół ds. Dzieci.

Wybierzmy najlepszych uczniów – sportowców roku. III edycja konkursu

$
0
0

Kuratorium Oświaty w Kielcach ogłasza III konkurs pn. „Siedmiu wspaniałych – świętokrzyscy uczniowie-sportowcy 2014 roku”.

Celem konkursu jest, tak jak dotąd, rozpropagowanie osiągnięć uczniów – sportowców z województwa świętokrzyskiego. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów drugich i trzecich klas gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Rywalizację konkursową przeprowadza się w dwóch etapach. W pierwszym z nich społeczność szkoły zgłasza kandydaturę jednego ucznia, który w kończącym się roku sięgnął po dowolny medal rywalizacji na szczeblu mistrzostw Polski, ew. mistrzostw kontynentu, czy świata. W przypadku gdy kandydat występował w grze podwójnej, mieszanej, itp. dopuszczalne jest zgłoszenie dwóch osób, jako wspólnej kandydatury. W przypadku gier zespołowych zgłoszenie dotyczy jednego członka zespołu. Trzeba pamiętać, że w dotychczasowej, krótkiej ale ciekawej historii konkursu, laureaci reprezentowali bardzo różne dyscypliny - od piłki nożnej, poprzez „królową sportu” a na różnego rodzaju odmianach tańca skończywszy.

Kandydatów można zgłaszać do dnia 30.11.2014 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres: Kuratorium Oświaty w Kielcach, al. IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce z dopiskiem „Uczeń – sportowiec”. Pismo ze zgłoszeniem, zawierające krótką prezentację osiągnięć kandydata, powinno być zaopatrzone w pieczęć szkoły i imienną – jej dyrektora.

Po upływie ww. terminu, jako drugi etap, na stronach internetowych KO znajdzie się kupon konkursowy, który umożliwi oddawanie głosów poprzez pocztę elektroniczną. Wraz z upływem wskazanego przez organizatora konkursu terminu poinformujemy o liczbie głosów, które otrzymali poszczególni kandydaci.

Laureatami konkursu zostaną osoby w liczbie siedmiu, które otrzymają największą ilość głosów. Zajmą równorzędne lokaty, jako laureaci konkursu ph. „Siedmiu wspaniałych - świętokrzyscy uczniowie-sportowcy 2014 roku”. O miejscu i sposobie ich uhonorowania poinformujemy w stosownym terminie.

Niezależnie od owych rozstrzygnięć kapituła konkursu, jak co roku uhonoruje najlepszego sportowca niepełnosprawnego roku (spośród uczniów), drużynę roku, sportową imprezę roku na szczeblu regionu i kraju oraz „olimpijską nadzieję roku”.

V edycja akcji „Wypadki na drogach - porozmawiajmy”

$
0
0

Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo” realizuje V jubileuszową edycję ogólnopolskiej akcji prewencyjno-edukacyjnej w szkołach pod nazwą „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie - widoczność w ruchu drogowym.

Zbliża się zimowa przerwa świąteczna i ferie zimowe, kiedy to aktywność dzieci na świeżym powietrzu często ma miejsce również po zmroku. To dobry moment, aby przypomnieć i utrwalić, jak ważna jest widoczność w ruchu drogowym, że właściwie stosowane elementy odblaskowe mogą uratować życie.

Zachęcamy nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do włączenia się w działania w ramach programu.


Bezpłatna pomoc telefoniczna i online dla uczniów, rodziców i nauczycieli

$
0
0

W ramach Rządowego Programu „Bezpieczna i Przyjazna Szkoła”, na zlecenie Ministra Edukacji Narodowej, Fundacja Dzieci Niczyje rozpoczęła już realizację zadania publicznego pn. „Prowadzenie przez specjalistów ogólnopolskiej infolinii interwencyjno-informacyjnej dla uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ich rodziców, nauczycieli oraz innych podmiotów działających na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży”.

Więcej informacji na stronie:

http://www.men.gov.pl/index.php/1630-bezplatna-pomoc-telefoniczna-i-online-dla-uczniow-rodzicow-i-nauczycieli-juz-dostepna

Informacja po szkoleniu dla pracowników przedszkoli – „Opieka nad dzieckiem z cukrzycą”

$
0
0

18 listopada 2014 r. odbyło się szkolenie dla pracowników przedszkoli – „Opieka nad dzieckiem z cukrzycą”. Zakres szkolenia obejmował przekazanie wiedzy na temat cukrzycy oraz pomocy, jakiej należy udzielić dziecku choremu na cukrzycę, pozostającemu pod opieką placówki przedszkolnej, jak również aspekty psychologiczne i społeczne rozwoju dziecka przewlekle chorego.

W załączeniu przekazuję Państwu materiały ze szkolenia oraz link do strony internetowej Ministerstwa Zdrowia gdzie można znaleźć dodatkowe informacje dotyczące tematyki szkolenia.

http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/zdrowie-matki-i-dziecka/dziecko-z-cukrzyca

Świętokrzyski Wicekurator Oświaty

Grzegorz Bień

Najważniejsze wydarzenia w szkołach zawodowych województwa świętokrzyskiego w związku z Rokiem Szkolnictwa Zawodowego 2014/2015

$
0
0

Szanowni Państwo
Dyrektorzy szkół zawodowych województwa świętokrzyskiego

W związku z ogłoszeniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej roku szkolnego 2014/2015 „Rokiem Szkoły Zawodowców” zwracam się do Państwa Dyrektorów z prośbą o przekazywanie
informacji o najważniejszych lokalnych wydarzeniach związanych ze szkolnictwem zawodowym, osiągnięciach najlepszych uczniów i szkół kształcących w zawodzie oraz współpracy
z przedsiębiorcami w procesie kształcenia zawodowego
. Przesłane przez Państwa informacje będą
za pośrednictwem Kuratorium Oświaty w Kielcach przekazywane do Ministerstwa Edukacji Narodowej (jako przykład przedmiotowych działań).

Celem akcji jest promowanie rozwoju organizacyjnego szkolnictwa zawodowego, w tym pokazanie młodym ludziom, którzy stoją przed decyzją wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej, zalet płynących
z kształcenia zawodowego.

Obowiązująca forma przekazywania informacji do Kuratorium Oświaty w Kielcach;

1.Karta informacyjna (do pobrania) wraz z ewentualnymi załącznikami stanowiącymi dokumentację fotograficzną, prezentację multimedialną lub krótki film prezentujący wyżej wymienione wydarzenia/ osiągnięcia szkoły.

2.Elektroniczny katalog zawierający opis i załączniki potwierdzające działania szkoły w zakresie rozważanego zagadnienia nie może przekraczać łącznie 20MB, przy czym czas trwania filmu nie może przekraczać 4 minuty.

Adres e-mail, pod który proszę przekazywać informacje: wieslaw.gruszka@kuratorium.kielce.pl

Elektroniczną korespondencję w przedmiotowej sprawie proszę zatytułować „Najważniejsze wydarzenia związane ze szkolnictwem zawodowym” wraz z podaniem pełnej nazwy szkoły/placówki.

Świętokrzyski Kurator Oświaty

Małgorzata Muzoł

Lista uczniów zakwalifikowanych do II etapu Konkursu Języka Angielskiego dla szkół podstawowych

Formy wypoczynku i leczenia w roku 2015

Viewing all 14793 articles
Browse latest View live