UWAGA! Niżej opublikowane pytania i odpowiedzi zostały skopiowane z oryginalnego źródła: http://sio.men.gov.pl/index.php/pomoc/faqs
Pyt.157. Co oznacza termin: "Pomieszczenia wielofunkcyjne"?
Pomieszczenia wielofunkcyjne są to takie pomieszczenia, które jednocześnie spełniają różne funkcje, np. są salą lekcyjną i jednocześnie świetlicą
Pyt.158. Co oznacza termin: "Pomieszczenia pozostałe "?
Kategoria ta służy do wykazania (łącznego) wszystkich pomieszczeń, które nie zostały wykazane w poszczególnych kategoriach (kategoria ta obejmie np. łazienki, pomieszczenia gospodarcze, korytarze itp.).
Pyt.159. Jak się rejestruje czytelnię? Czy należy wykazać ją razem z biblioteką?
Czytelnia stanowi część pomieszczeń biblioteki, nie jest odrębnie wyróżniana w programie. Pomieszczenie czytelni należy wykazać łącznie z biblioteką, czyli dodać jej powierzchnię do powierzchni biblioteki.
Pyt.160. Czym się różni pracownia szkolna od sali lekcyjnej?
Sala lekcyjna to pomieszczenie szkolne, w którym prowadzone są zajęcia lekcyjne. Natomiast pracownia jest to sala lekcyjna wyposażona w urządzenia potrzebne do nauki jakiegoś przedmiotu, np. pracownia chemiczna, biologiczna, informatyczna "
Pyt.161. Czy wpisujemy stan prawny czy faktyczny - zwłaszcza przy sprzęcie zakupionym ze środków unijnych, którego używamy w szkole?
Podstawowym kryterium jest, czy wyposażenie szkoły (placówki), które jest wykazywane jest wpisane do ewidencji środków trwałych (niezależnie od źródła pozyskania środków finansowych na zakup tego wyposażenia). Należy również uznać, ze wyposażenie, które jest wykorzystywane w szkole na podstawie dzierżawy, leasingu, czy użyczenia – jeżeli służą do realizacji programu nauczania w danej szkole i o ile nie zostały wydzierżawione lub użyczone krótkoterminowo do celów wykonania konkretnego zadania, też powinny być wykazane.
Pyt.162. Czy jako jednostka złożona SOSW mamy wykazać w SIO pomieszczenia znajdujące się w poniższych zabudowaniach: a. budynek szkoły, b. budynek internatu, c. budynek warsztatów, d. oraz inne zabudowania gospodarcze.
Tak, należy wykazać wszystkie pomieszczenia w tych budynkach.
Pyt.163. Jak i gdzie wykazać w danych zbiorczych basen pływacki, w którym realizowane są zajęcia wychowania fizycznego?
Należy w module [Dane Zbiorcze] wybrać kafelek [Pomieszczenia] i wybrać kategorię [Pomieszczenia do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego], następnie wpisać odpowiedni wymiar powierzchni w m2 i przejść do wyboru funkcji pomieszczenia. Tam nalezy zaznaczyć "Basen pływacki typu sportowego o wymiarach...." a nastepnie należy kliknąć [Zapisz].
Pyt.164. Gdzie wykazać w danych zbiorczych - boisko do piłki ręcznej?
Boisko do piłki ręcznej znajduje się w nastepującej lokalizacji: • Powierzchnia gruntów • Tereny sportowe • Obiekt sportowy • Boiska do piłki ręcznej
Pyt.165. Czy zarejestrować pomieszczenia: do zajęć lekcyjnych, stołówkę i kuchnię znajdujące się w budynku internatu?
Jeżeli Państwo jesteście właścicielami tych pomieszczeń to należy je wykazać. Jeżeli wynajmujecie Państwo te pomieszczenia i korzystacie z nich sami to też należy je wykazać. Jeśli z tych pomieszczeń korzysta też inna szkoła to wtedy nie należy ich wykazywać.
Pyt.166. Gdzie i w jaki sposób należy wykazać gabinety: lekarski, pedagogów itp.?
Pomieszczenia te należy wskazać w wybierając: moduł Podmiot, kafelek Pomieszczenia, rodzaj pomieszczenia - gabinety. Rodzaj pomieszczenia "gabinety" można dodawać wielokrotnie. Gabinet może mieć tylko JEDNĄ funkcję. Jeżeli jeden gabinet pełni kilka funkcji należy go zarejestrować jako pomieszczenie wielofunkcyjne i dodając funkcję wybrać kilka gabinetów.
Pyt.167. Gdzie należy wykazać halę sportową o powierzchni 787 m2?
"Halę sportową o powierzchni wiekszej niż 648 m2 można wykazać w formularzu Pomieszczenia: 1. Wybieramy rodzaj pomieszczenia: 'pomieszczenie do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego' 2. Wpisujemy Liczbę (pomieszczeń) 3. Wpisujemy Powierzchnię: 787m2 4. Klikamy przycisk Edytuj/Zobacz funkcję widoczny w tabeli pomieszczeń 5. Otworzy się nowe okno; z listy funkcja pomieszczenia wybieramy „hala sportowa ......” 6. Okno funkcji pomieszczeń zamykamy klikając przycisk 'wyjście'."
Pyt.168. Gdzie należy wykazać salę gimnaztyczną o powierzchni 350 m2?
Salę gimnastyczną o powierzchni 350 m2 można wykazać w formularzu Pomieszczenia. W tym celu należy: 1. wybrać rodzaj pomieszczenia - pomieszczenie do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego 2. uzupełnić Liczbę (pomieszczeń) - 1. 3. uzupełnić Powierzchnię: 350 m2 4. kliknąć przycisk Edytuj/Zobacz funkcję widoczny w tabeli pomieszczeń 5. w nowo otwartym oknie wybrać z listy Funkcja pomieszczenia - „sala gimnastyczna .." 6. zamknąć okno funkcji pomieszczeń klikając przycisk Wyjście.
Pyt.169. Co oznacza informacja i czego dotyczy "pomieszczenia do których można przypisać tylko jedną funkcję raportujemy tylko raz"?
Pracownie szkolne mogą mieć tylko 1 funkcję. Jeżeli w szkole funkcjonuje np. pracownia językowa i komputerowa należy wprowadzić dwa razy rodzaj pomieszczenia: pracownia szkolna i w każdej z nich wykazać tylko jedną funkcję.
Pyt.170. Mamy kuchnię w budynku przedszkola, kuchnię w budynku szkoły podstawowej oraz pomieszczenie stołówki w budynku szkoły podstawowej. Przy próbie wysłania 3 pomieszczeń typu kuchnia/stołówka nastąpiła informacja "można raportować tylko jedno pomieszczenie typu "kuchnia i stołówka". Po wprowadzeniu 1 kuchni przy próbie wprowadzenia kolejnej pojawiła się informacja że pomieszczenie tego typu już istnieje. Wobec tego jak należy wprowadzić te dwie kuchnie i stołówkę?
Dzieje się tak w przypadku gdy kuchnia została już wcześniej wprowadzona do aplikacji SIO. Aby zatem poprawić wprowadzone informacje – w tym przypadku kuchnię nalezy postapić następująco: 1. Wejść w formularz pomieszczeń 2. Usunąć rodzaj pomieszczenia' kuchnia i stołowka' z tabeli 3. Zapisać formularz 4. Wysłać formularz do poprawnego przetworzenia przez S.C. – w Panelu komunikacji musi się on znaleźć w zakładce ZAKOŃCZONE 5. Jak dane zostaną poprawnie przetworzone należy ponownie wejść do formularza pomieszczeń 6. Wybrać rodzaj pomieszczenia – 'kuchnia i stołówkae, w polu 'liczba' nalezy wpisać 3 natomiast w polu 'powierzchnia wykazać sume powierzchni 3 kuchni, 7. W funkcjach pomieszczenia należy wprowadzić kuchnia i stołówka. 8. Formularz ponownie zapisać, a następnie przejść do Panelu komunikacji i wysłać do przetworzenia w S.C.
Pyt.201. Czy dane zbiorcze dla szkoły macierzystej i szkoły filialnej wykazujemy łącznie czy oddzielnie?
Dane zbiorcze wykazuje się łącznie dla szkoły macierzystej i filii.
Pyt.258. Dlaczego mam nieaktywny kafelek "Dane o działalności SCHM"?
Kafelek "Dane o działalności SCHM" aktywny jest tylko w szkolnym schronisku młodzieżowym.
Pyt.259. Co zrobić gdy pomyliliśmy się wypełniając moduł Dane zbiorcze?
W module Dane zbiorcze można modyfikować wszystkie formularze poprzez dodawanie i usuwanie wierszy w poszczególnych tabelach, zarówno przed wysłaniem jak i po wysłaniu formularza do systemu centralnego.
Pyt.260. Czy jako Zespół Szkół zarządzający również Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym mamy obowiązek wykazać w SIO pomieszczenia i wyposażenie tego Schroniska (znajdują się w osobnym budynku), takie jak: pokoje przeznaczone do korzystania odpłatnego dla klientów w formie noclegów, łazienki, pomieszczenia gospodarcze, administracyjne? Czy tylko te pomieszczenia, z których korzystają na zajęciach nasi uczniowie?
Jeżeli Szkolne Schronisko Młodzieżowe wchodzi w skład tego zespołu to należy wykazać. Jeżeli nie wchodzi w skład to nie należy wykazywać.
Pyt.261. Co należy zrobić gdy po zalogowaniu się do aplikacji okazało się, że wszystkie dane zbiorcze zniknęły?
Jeżeli utracone zostały dane z modułu dane zbiorcze należy skorzystać z funkcji odzyskwania bazy danych z systemu centralnego. Procedurę odzyskiwania bazy danych można zaleźć na stronie www.sio.men.gov.pl w dziale POMOC > Instrukcje użytkownika > Instrukcje techniczne do obsługi programu.
Pyt.263. Podczas próby zapisania formularza "Wydatki" pojawia się komunikat: "Wybierz rozdział, dodaj paragrafy do wszystkich rozdziałów oraz wartości kolumn Forma finansowania, Plan (po zmianach), Wydatki wykonane".
Proszę uzupełnić źródła dochodów we wszystkich paragrafach, we wszystkich rozdziałach, we wszystkich kwartałach, które macie Państwo uzupełnione.
Pyt.313. Podczas przesyłania pomieszczeń pojawia się błąd 5001. Jak poprawnie przetworzyć te dane?
W takim wypadku należy wykonać następujące czynności: • Usunąć wszystkie pomieszczenia z formularza pomieszczeń • Zapisać formularz • Przetworzyć go w Panelu Komunikacji • Ponownie wprowadzić wszystkie pomieszczenia i funkcje pomieszczeń • Przetworzyć dane do systemu centralnego.
Pyt.314. Dane zbiorcze były wysłane rok temu. Żadne z tych danych nie uległy zmianie. Czy należy je przesłać ponownie?
Jeżeli dane zbiorcze zostały poprawnie wysłane i zweryfikowane i do chwili obecnej nic się nie zmieniło to nie należy ich przesyłać ponownie.
Pyt.315. Czy należy wykazywać grunty i pomieszczenia, gdy nie jesteśmy ich właścicielem?
Dane zbiorcze – grunty , pomieszczenia wykazuje ta placówka, która jest jej właścicielem prawnym i administratorem chyba że jest szkoła, która u niej wynajmuje jedną salę (na wyłączność) – wtedy powinna wykazać te dane u siebie. Jeśli Państwo nie jesteście wyłącznym najemcą to nie uzupełniacie tych danych.
Pyt.316. Jakie dane przedszkole, oddział przedszkolny przy szkole podstawowej lub inna forma wychowania przedszkolnego powinna wpisać w kafelku "Czas pracy"?
Należy wpisać ile godzin dziennie z przedszkola mogą korzystać dzieci od momentu otwarcia do zamknięcia przedszkola oraz ustalony przez organ prowadzących czas, w którym przedszkole, oddział przedszkolny zorganizowany w szkole podstawowej lub inna forma wychowania przedszkolnego zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty („czas bezpłatny”). Rubryka „czas bezpłatny” jest wypełniania wyłącznie przez publiczne przedszkola, szkoły podstawowe, w których zorganizowano oddziały przedszkolne i inne formy wychowania przedszkolnego.
Pyt.317. Jakie osoby mogę umieścić w kafelku "Wymiar zatrudnienia pracowników niebędących nauczycielami" w Danych zbiorczych na stanowiskach urzędniczych?
Stanowiska urzędnicze: główny specjalista od spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, starszy inspektor do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, inspektor do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, samodzielny referent, starszy księgowy, starszy referent, starszy intendent, księgowy, referent.
Pyt.318. Jakie osoby mogę umieścić w kafelku Wymiar zatrudnienia pracowników niebędących nauczycielami w Danych zbiorczych na stanowiskach kierowniczych?
Stanowiska kierownicze urzędnicze to w odniesieniu do szkół i placówek przede wszystkim główny księgowy i zastępca głównego księgowego.
Pyt.319. Jakie osoby mogę umieścić w kafelku Wymiar zatrudnienia pracowników niebędących nauczycielami w Danych zbiorczych na stanowiskach pomocniczych i obsługi?
Stanowiska pomocnicze i obsługi to kierownik obiektów sportowych, kierownik gospodarczy, sekretarz szkoły, dietetyczka, pomoc nauczyciela, robotnik budowlany, opiekun dzieci i młodzieży (w czasie przewozu do i ze szkoły), intendent, palacz co, woźny, dozorca, szatniarz, sprzątaczka.
Pyt.320. Jakich dokładnie pracowników należy umieścić w kafelku "Wymiar zatrudnienia pracowników niebędących nauczycielami"?
Zgodnie z art. 8 pkt 4 ustawy o systemie informacji oświatowej w SIO gromadzone są dane dotyczące pracowników niebędących nauczycielami. Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (Kodeks Pracy). Nie jest pracownikiem osoba wykonująca zadania na podstawie umowy cywilno-prawnej lub innej umowy.
Pyt.321. Jakie dane mam dokładnie wpisać w kafelku "Liczba miejsc"?
Należy wpisać maksymalną liczbę miejsc (ile wychowanków może być w placówce). Niekoniecznie musi być ona tożsama z obecną liczbą dzieci.
Pyt.322. Czy wydatki nanosimy za każdy kwartał oddzielnie czy narastająco tak jak w sprawozdaniu Rb-28S?
Dane o wydatkach w SIO mają być wykazywane na tej samej zasadzie, jak jest sporządzane Rb28. Mają być wykazane w każdym kwartale, dane takie, jakie szkoły i placówki wykazały za ten kwartał w sprawozdaniu Rb28. Ponieważ w sprawozdaniu za każdy kolejny kwartał podaje się dane narastająco, tak samo ma to być wykazane w SIO. W związku z tym: - w kwartale I powinny być wykazane wydatki za okres od 1.01 do 31.03 - w kwartale II powinny być wykazane wydatki za okres od 1.01 do 30.06 - w kwartale III – za okres od 1.01 do 30.09 - w kwartale IV – za okres od 1.01 do 31.12
Pyt.323. Dlaczego mam nieaktywny kafelek "Wydatki" w Danych zbiorczych?
Kafelek "Wydatki" jest nieaktywny w szkołach i placówkach, które są prowadzone przez organy inne niż JST.
Pyt.324. Dlaczego mam nieaktywny kafelek "Wydatki i dotacje" w pozostałych danych zbiorczych?
Kafelek "Wydatki i dotacje" jest aktywny w szkołach i placówkach, które są prowadzone przez organy inne niż JST.
Pyt.325. Dlaczego mam nieaktywny kafelek "Pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie oświatą"?
Kafelek "Pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie oświatą" jest aktywny tylko w jednostkach pozarejestrowych.
Pyt.326. Gdzie należy wykazać gabinet dyrektora?
Gabinet dyrektora należy wykazać w pozostałych pomieszczeniach.
Pyt.327. Co oznaczają poszczególne cyfry w źródłach dochodu?
Oznaczenie źródeł dochodów to: • 0 – Środki krajowe • 1 – Finansowanie programów ze środków bezzwrotnych pochodzących z UE • 2 – Współfinansowanie programów ze środków bezzwrotnych pochodzących z UE • 3 – Finansowanie z pożyczek i kredytów zagranicznych oraz darowizn lub granów przyznanych Polsce przez poszczególne kraje lub instytucje • 4 – Współfinansowanie z pożyczek i kredytów zagranicznych oraz darowizn lub grantów przyznanych Polsce przez poszczególne kraje lub instytucje • 5 – Finansowanie z innych środków bezzwrotnych • 6 – Współfinansowanie z innych środków bezzwrotnych • 7 – Płatności w zakresie budżetu środków europejskich • 8 – Finansowanie programów i projektów ze środków funduszy strukturalnych, FS, EFR oraz funduszy unijnych finansujących WPR, z wyłączeniem budżetu środków europejskich • 9 – Współfinansowanie programów i projektów ze środków funduszy strukturalnych, FS, EFR oraz funduszy unijnych finansujących WPR, z wyłączeniem budżetu środków europejskich.
Pyt.349. Czy powinniśmy wykazywać pomieszczenia wynajmowane na np. 1 dzień w miesiącu?
Przyjmujemy podobną wykładnię, jak w starym SIO: należy wykazać mienie, którym szkoła lub placówka oświatowa włada jako posiadacz samoistny, użytkownik, najemca, dzierżawca lub zarządca. W szczególności w szkołach i placówkach niepublicznych, korzystających z pomieszczeń wynajmowanych, pomieszczenia te powinny być wykazane tylko w przypadku, jeżeli szkoła lub placówka jest ich wyłącznym użytkownikiem. W opisanym w pytaniu przypadku taka sytuacja raczej nie zachodzi – więc nie należy tych pomieszczeń wykazywać.