Quantcast
Channel: Kuratorium Oświaty w Kielcach
Viewing all 14785 articles
Browse latest View live

SIO: Odnajdowanie numeru RSPO szkoły lub placówki oświatowej lub zespołu

$
0
0

Numer RSPO najszybciej można odnaleźć korzystając z wyszukiwarki szkół i placówek oświatowych w bazie Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych.

  1. Otwieramy stronę: sio.men.gov.pl
  2. Klikamy zakładkę: RSPO.
  3. W wyszukiwarce podajemy numer REGON szkoły lub placówki oświatowej (Proszę pamiętać! Zespół szkół (jednostka złożona) ma swój unikalny numer REGON i każda ze szkół lub placówek wchodzących w skład zespołu ma również swój własny unikalny numer REGON).
  4. Klikamy przycisk SZUKAJ.
  5. Na liście wyników odczytujemy numer RSPO w wierszu: Numer RSPO.

Stare SIO! Termin 27 listopada! Korekta braku lub błędnie wpisanych numerów RSPO w STARYM SIO!

$
0
0

Szanowni Państwo
Kierownicy jednostek samorządu terytorialnego,
Dyrektorzy szkół oraz placówek oświatowych
województwa świętokrzyskiego

Ministerstwo Edukacji Narodowej prosi o pilną naprawę usterek popełnionych przez wiele szkół i placówek oświatowych województwa świętokrzyskiego w zakresie uzupełniania nowego pola nr RSPO udostępnionego w starym SIO.

Numer ten powinien być wypełniony w tablicy I1.Identyfikacja. Pole to nie zostało oznaczone jako obowiązkowe, ponieważ aplikacja starego SIO 3.17 służyła do obsługi gromadzenia danych zarówno na 10 jak i 30 września i zachodziła obawa się, że wg stanu na 10 września mogły działać szkoły lub placówki, które nie miały tego numeru jeszcze nadanego.

W efekcie kilkanaście procent szkół/placówek nie wypełniło tego pola i niemal drugie tyle wypełniło go błędnie. Najczęstsze błędy są następujące:

  1. Niewłaściwa liczba cyfr – nr RSPO powinien mieć 4, 5 lub 6 cyfr,
  2. Nr RSPO nie może zaczynać się od zera,
  3. Czterocyfrowy nr RSPO nie może zaczynać się od 1,
  4. Nr RSPO nie może być niższy niż 2869,
  5. Dla szkół wchodzących w skład zespołów wpisywano nr RSPO zespołu. Numer RSPO jest unikalny podobnie jak nr REGON! Tak jak zespół szkół ma swój własny numer RSPO, tak i każda ze szkół i placówek wchodzących w skład zespołu musi mieć swój własny numer RSPOinny niż numer zespołu!

W celu ułatwienia Państwu zadania prawidłowej identyfikacji numeru RSPO przynależnego Państwa szkołom publikujemy krótki instruktaż wyszukiwania tego numeru w rejestrze RSPO:

  1. Otwieramy stronę: http://sio.men.gov.pl
  2. Klikamy zakładkę: RSPO.
  3. W wyszukiwarce podajemy numer REGON szkoły lub placówki oświatowej (Proszę pamiętać! Zespół szkół (jednostka złożona) ma swój unikalny numer REGON i każda ze szkół lub placówek wchodzących w skład zespołu ma również swój własny unikalny numer REGON).
  4. Klikamy przycisk SZUKAJ.
  5. Na liście wyników odczytujemy numer RSPO w wierszu: Numer RSPO.

Ponieważ nr RSPO jest niezbędny do łączenia zbiorów danych ze starego i nowego SIO, a MEN musi wykonać konkretne zaplanowane zadania z tego zakresu na początku grudnia, prosimy o:

  1. pilną naprawę ww. usterek w plikach starego SIO w szkołach i placówkach oświatowych, które znajdują się w niżej załączonych wykazach,
  2. ponowne wyeksportowanie danych (plik EXP) i przesłanie ich do właściwej terytorialnie jednostki samorządu terytorialnego (tej, do której szkoły oraz placówki przekazują stare SIO) celem scalenia na poziomie JST.
  3. jednostki samorządu terytorialnego muszą scalić skorygowane dane i zdążyć przesłać swoje kompletne dane (plik EXP musi zawierać wszystkie szkoły i placówki oświatowe, zarówno te, które podlegały korekcie, jak i te, które nie były korygowane) do Kuratorium Oświaty w Kielcach w terminie do 27 listopada br.

Świętokrzyski Kurator Oświaty
Małgorzata Muzoł

Nowe SIO! Kafel Wydatki – wyjaśnienia problemu z niezapisywaniem sprawozdania

$
0
0

W związku z masowo występującym problemem przy wpisywaniu sprawozdania RB-28S w kaflu Wydatki (pojawia się komunikat: Wybierz rozdział, dodaj paragrafy do wszystkich rozdziałów, oraz wartości kolumn "Forma finansowania", "Plan (po zmianach)", "Wydatki wykonane" ) należy zwrócić uwagę na dwa bardzo ważne elementy:

  1. Kolumna Źródło dochodów musi być uzupełniona w każdym wierszu opisującym paragraf.
  2. Nie wolno wpisywać do formularza takich paragrafów, dla których kolumna Plan (po zmianach) wynosi zero.

25 listopada! Seminarium „Nowoczesne formy kształcenia – projekty mobilności”

$
0
0

Szkoły AWANS i Szkoły Stowarzyszeń w Kielcach mają zaszczyt zaprosić na seminarium przeznaczone dla Dyrektorów szkół ponadpodstawowych i/lub osób zajmujących się w szkołach realizacją projektów mobilności uczniów/nauczycieli.

Seminarium pod nazwą „Nowoczesne formy kształcenia – projekty mobilności” odbędzie się dnia 25 listopada 2014 roku, o godz. 10.00, w auli szkoły Kielce, ul. Helenówek 2. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

W trakcie spotkania otrzymają Państwo możliwość:

  • nabycia aktualnych informacji nt. możliwości otrzymania wsparcia w ramach projektów Erasmus+ w najbliższym naborze wniosków, dla akcji Edukacja szkolna oraz Kształcenie i szkolenie zawodowe,
  • poznania doświadczeń szkół, które realizowały projekty mobilności,
  • poznania oferty instytucji irlandzkiej, posiadającej wieloletnie doświadczenie w pośredniczeniu w realizacji projektów międzynarodowych.

Seminarium przyjmie charakter międzynarodowy z uwagi na udział i wystąpienie naszego partnera irlandzkiego – Language Xchange Ireland (wystąpienie będzie tłumaczone na język polski). Udział w seminarium jest bezpłatny.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na seminarium, prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 21.11.2014, poprzez wysłanie zgłoszenia mailem na adres administracja@szkoly-kielce.pl lub faksem na numer 41 345-28-32 wewn. 36.

W razie ewentualnych pytań prosimy o kontakt z panią Izabelą Mroczek lub Anną Stępniewską pod numerem telefony 41 345-28-32 wewn. 46.

Nowe SIO! Kafel „Pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie oświatą” – wyjaśnienia i regulacje prawne

$
0
0

W związku z zadawanymi pytaniami dotyczącymi kafla „Pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie oświatą” wyjaśniam, że harmonogram działań nie zawiera regulacji w jakim terminie należy przekazać dane w tym kaflu!

Jednak z uwagi na to, że charakter przekazywanych informacji w tym kaflu jest zbieżny z danymi przekazywanymi w obszarze 3 ww. harmonogramu zalecam przekazanie tych danych w terminie do 21 listopada lub ewentualne niezwłocznie uzupełnienie tych danych już po tym terminie.

Dodatkowo przekazuję informacje o regulacjach prawnych wskazujących na to, które jednostki muszą przekazywać te dane i w jakich zwykłych terminach należy je przekazać.

Otóż art. 9 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. z 2011 r. Nr 139, poz. 814 z późn. zm.) mówi, że:

W bazie danych SIO, w zbiorach danych jednostek, są gromadzone następujące dane:

b) pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie i administrowanie oświatą zatrudnionych w komórkach merytorycznych w:

  • urzędach gmin,
  • starostwach powiatowych,
  • urzędach marszałkowskich,
  • jednostkach obsługi ekonomiczno-administracyjnej,
  • urzędach obsługujących ministrów prowadzących szkoły i placówki oświatowe,
  • kuratoriach oświaty,
  • Centralnej Komisji Egzaminacyjnej,
  • okręgowych komisjach egzaminacyjnych i specjalistycznej jednostce nadzoru, o której mowa w art. 32a ust. 1 i 1a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty:
    • liczba pracowników,
    • łączna wysokość ich wynagrodzeń,
    • wymiar zatrudnienia, według rodzaju zajmowanych stanowisk.

Dodatkowo par. 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminów przekazywania niektórych danych do bazy danych systemu informacji oświatowej (Dz. U. z 2012 r., poz. 1547) wskazuje precyzyjne rodzaje stanowisk:

§ 11. W ramach danych, o których mowa w art. 9 pkt 2 lit. b tiret trzecie ustawy, w SIO gromadzi się dane dziedzinowe dotyczące pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie i administrowanie oświatą, zatrudnionych w komórkach merytorycznych, obejmujące wymiar zatrudnienia pracowników, według rodzaju zajmowanych stanowisk:

1) w urzędach gmin, starostwach powiatowych, urzędach marszałkowskich, jednostkach obsługi ekonomiczno-administracyjnejna stanowiskach urzędniczych, w tym stanowiskach kierowniczych, o których mowa w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458, z późn. zm.);

2) w urzędach obsługujących ministrów prowadzących szkoły i placówki oświatowe oraz w specjalistycznej jednostce nadzoru, o której mowa w art. 32a ust. 1 i 1a ustawy o systemie oświaty – według grup stanowisk, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 99 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505, z późn. zm.);

3) w kuratoriach oświaty – na stanowiskach administracyjnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 32 ust. 4 ustawy o systemie oświaty;

4) w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisjach egzaminacyjnych – na stanowiskach administracyjno-obsługowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 9d ust. 3 ustawy o systemie oświaty.

Wreszcie w par. 29 ust. 1 pkt. 6 lit. b wyżej wymienionego rozporządzenia dowiadujemy się o terminach przekazywania danych i zakresie przekazywanych danych:

§ 29. 1. Podmioty zobowiązane do przekazywania danych do bazy danych SIO przekazują do bazy danych SIO w terminie:

  • 6) 10 dni po zakończeniu każdego kwartału, według stanu na koniec kwartału:
    • b) dane dziedzinowe dotyczące pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie i administrowanie oświatą, o których mowa w art. 9 pkt 2 lit. b ustawy;

25-lecie Konwencji o Prawach Dziecka

Zaproszenie Publicznego Gimnazjum w Łubnicach w ramach Salonu Kreatywnych Szkół i Placówek na spotkanie „Odkrywamy talenty”

Wojewódzki Konkurs Historyczny „Powstanie warszawskie i jego mali bohaterowie”


Światowy Dzień Życzliwości – 21 listopada

$
0
0

„Uśmiech wędruje daleko…”
James Joyce

Z okazji przypadającego Światowego Dnia Życzliwości wszystkim Nauczycielom, Pracownikom i Przyjaciołom Oświaty oraz Uczniom składam najlepsze życzenia wzajemnej życzliwości, szczęścia, pozytywnych emocji, wielu przyjaciół, a także radości każdego dnia.

Niech uśmiech, serdeczność i dobre słowo zawsze nam towarzyszą na szlakach naszej podróży życia...

Świętokrzyski Kurator Oświaty
Małgorzata Muzoł

Harmonogram uroczystości wręczenia dyplomów Prezesa Rady Ministrów stypendystom na rok szkolny 2014/2015

$
0
0

Szanowni Państwo
Dyrektorzy Szkół Ponadgimnazjalnych woj. świętokrzyskiego,
Rodzice,
Stypendyści Prezesa Rady Ministrów

Świętokrzyski Kurator Oświaty w Kielcach ma zaszczyt zaprosić na uroczyste wręczenie dyplomów Prezesa Rady Ministrów, które odbędą się:

  • 8 grudnia 2014 r. o godz. 10.00
    Zespół Szkół w Staszowie, ul. Koszarowa 7
    dla stypendystów z powiatów: staszowskiego, sandomierskiego, opatowskiego
  • 8 grudnia 2014 r. o godz. 13.00
    Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie, ul. Przypkowskiego 49
    dla stypendystów z powiatów: buskiego, jędrzejowskiego, koneckiego, kazimierskiego, pińczowskiego i włoszczowskiego
  • 9 grudnia 2014 r. o godz. 10.00
    Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, ul. Spacerowa4

    dla stypendystów z powiatu kieleckiego i miasta Kielce
  • 9 grudnia 2014 r. o godz. 13.00
    Hotel Accademia w Ostrowcu Świętokrzyskim, Aleja 3 Maja 13

    dla stypendystów z powiatów: ostrowieckiego, skarżyskiego i starachowickiego.

Świętokrzyski Kurator Oświaty
Małgorzata Muzoł

Nowe SIO: Oficjalne odpowiedzi CIE na pytania z grupy „Logowanie/Reset hasła”

$
0
0

UWAGA! Niżej opublikowane pytania i odpowiedzi zostały skopiowane z oryginalnego źródła: http://sio.men.gov.pl/index.php/pomoc/faqs

Pyt.93. Co zrobić w przypadku utraty hasła do logowania się do systemu ? Czy można je odzyskać ?

Nie ma możliwości odzyskania hasła. W przypadku utraty hasła można skorzystać z funkcji "Reset hasła". Pozwala ona ustawić nowe hasło logowania. Po zakończonym sukcesem resecie hasła należy odczekać 5 minut, a następnie uruchomić aplikację i zalogować się nowym hasłem.

Pyt.94. Podczas próby logowania pojawił się błąd parsowania xml personalizacji - co to oznacza?

Powyższy komunikat oznacza, że podczas logowania aplikacja lokalnej bazy danych SIO miała problem z przetworzeniem informacji przychodzących z systemu centralnego z powodu niezgodności tych informacji. Jeśli pomimo kolejnych prób logowania w różnych odstępach czasowych problem ten będzie nadal się pojawiał prosimy o kontakt na modernizacja.sio@cie.men.gov.pl

Pyt.95. Czy posiadając dwa osobne loginy i hasła do dwóch różnych placówek, mogę logować się do nich na jednym komputerze?

Posiadając dwa różne loginy i hasła do osobnych placówek można logować się nimi na jednym stanowisku komputerowym zapoznając się najpierw z instrukcją "Praca na wielu bazach danych".

Pyt.96. Co oznacza komunikat podczas logowania: "brak użytkownika w lokalnej bazie danych"?

W takim przypadku proszę skontaktować sie z organem prowadzącym i zapytać czy po wydruku upoważnienia i wydaniu identyfikatora i hasła przeszli do panelu komunikacji i jeszce raz wysłali wniosek, który został już rozpatrzony. Jeżeli tego nie zrobili to nie bedzie można się zalogować w szkole/placówce.

Pyt.97. Co oznacza komunikat: "Sprawdź poprawność loginu i hasła. Wprowadź poprawne dane logowania ponownie" ?

Pojawiający się komunikat oznacza, że zostało wpisane niepoprawne hasło/ login lub dokonano próby zalogowania na inne konto.

Pyt.98. Co oznacza komunikat:„Błąd podczas logowania (powielone idTR w powiadomieniach). Spróbuj ponownie.”?

Błąd powielone idTR w powiadomieniach świadczy o próbie zalogowania się do bazy danych przypisanej do loginu A używając loginu przypisanego do bazy danych B. Można prowadzić wiele baz danych na jednym komputerze po zapoznaniu się wpierw z instrukcją "Praca na wielu bazach danych".

Pyt.99. Co w sytuacji gdy podczas zalogowania pojawia się komunikat: "Błąd podczas logowania (brak autoryzacji w powiadomieniach) Spróbuj ponownie"?

Przyczynami tego błędu mogą być: 1) brak przetworzenia wniosku o upoważnienie po wydrukowaniu hasła oraz loginu. W tym przypadku należy skontaktować się z organem wydającym upoważnienia i poprosić o przetworzenie wniosku w aplikacji. W przeciwnym razie konto danego użytkownika nie będzie aktywne, co skutkuje opisanym błędem podczas logowania. 2) błąd aplikacji podczas zmiany hasła. W takiej sytuacji należy skorzystać z funkcji "Reset hasła". 3) błąd podczas wprowadzania hasła.

Pyt.100. Po otrzymaniu loginu i hasła dla użytkownika, aplikacja wymusza dokonanie zmiany hasła. Czy zmienione hasło może być wymyślone przeze mnie i jakie znaki powinno zawierać?

Hasło może być wymyślone przez użytkownika. Należy podać takie hasło, jakie będzie Państwu łatwo zapamiętać. Musi składać się z conajmniej 8 znaków, powinno zawierać małe i wielkie litery, cyfry. Zmienione hasło musi trafić do systemu centralnego. Autoryzacja hasła w systemie centralnym może trwać kilkanaście minut.

Pyt.101. Otrzymaliśmy osobne upoważnienia dla Zespołu Szkół i podmiotów wchodzących w jego skład. Jak mamy się logować do aplikacji SIO?

W przypadku zespołu szkół należało złożyć wniosek o upoważnienie tylko dla zespołu szkół, ponieważ dla zespołu szkół jest prowadzona jedna lokalna baza danych. Loginy i hasła dla poszczególnych podmiotów wchodzących w skład zespołu nie będą Państwu do niczego potrzebne. Należy posługiwać się wyłącznie loginem i hasłem przydzielonym dla zespołu.

Pyt.102. Co oznacza komunikat: "Błąd komunikacji z serwerem"?

Błąd komunikacji z serwerem oznacza brak dostępu do internetu, bądź problem techniczny po stronie CIE. W przypadku wystąpienia takiego komunikatu należy wyjść z aplikacji i próbować uruchomić ją ponownie później.

Pyt.225. W jaki sposób należy dokonać "resetu hasła"?

"Funkcja Reset hasła służy do zmiany hasła, na które użytkownik nie może się zalogować. Aby rozpocząć proces zmiany hasła należy kliknąć przycisk Zaloguj się w pierwszym oknie aplikacji, a następnie Resetuj hasło widoczny obok przycisku Zaloguj w Oknie logowania. Kliknięcie przycisku Resetuj hasło powoduje wywołanie formularza, który należy wypełnić w celu zmiany hasła. Należy wypełnić wszystkie okna formularza, a dane muszą zgadzać się z tymi, które zostały podane we wniosku o upoważnienie do dostępu do aplikacji, który był wysłany do organu rejestrującego szkołę/placówkę. Wypełnienie formularza zmiany hasła rozpoczyna się od wyboru podmiotu. W przypadku zaznaczenia opcji Szkoła/placówka oświatowa wybór można ograniczyć poprzez określenie typu placówki oraz województwa, powiatu i gminy, gdzie szkoła lub placówka oświatowa się znajduje. Poprawny podmiot na liście placówek należy wybrać poprzez kliknięcie wiersza na liście – wiersz zmieni kolor na niebieski. Czynność tę należy wykonać przed wysłaniem formularza do systemu centralnego, w przeciwnym wypadku aplikacja zakomunikuje potrzebę wybrania podmiotu. Następny krok to wypełnienie pól formularza. W pierwszym polu należy podać login, dla którego hasło będzie zmienione. Należy pamiętać, aby login odpowiadał Danym podmiotu, czyli aby był loginem do placówki, do której hasło jest zmieniane. Pola PESEL, Imię, Drugie imię, Nazwisko należy wypełnić zgodnie z danymi wprowadzonymi do wniosku o upoważnienie do dostępu do szkoły lub placówki oświatowej, do której otrzymaliśmy login wprowadzony wcześniej. Ostatnie pola, które należy wypełnić to Nowe hasło oraz Powtórz hasło. Po wypełnieniu tych pól należy kliknąć przycisk Wyślij znajdujący się w prawym dolnym rogu formularza. "

Pyt.226. Jakie wymagania musi spełniać hasło?

Nowe hasło musi również spełniać minimalne wymagania – musi zawierać przynajmniej 8 znaków, wielką i małą literę oraz minimum jedną cyfrę. Jeśli wprowadzone nowe hasło nie spełnia tych warunków aplikacja zakomunikuje potrzebę wprowadzenia innego hasła.

Pyt.266. Co oznacza komunikat przy logowaniu/resecie hasła: "Użytkownik został zablokowany"?

Komunikat oznacza, że aktualny login stracił ważność. W związku z tym należy złożyć nowy wniosek o dostęp do aplikacji modernizowanego SIO.

Pyt.267. Kiedy mogę skorzystać z funkcji "Reset hasła" ?

Z funkcji tej korzystamy w przypadku zagubienia aktualnego hasła do modernizowanego SIO oraz jeżeli przez dłuższy czas występuje komunikat "Brak autoryzacji w powiadomieniach (…) " podczas logowania.

Pyt.268. Co należy wpisać w polu "identyfikator" podczas wypełniania formularza Reset Hasła ?

W polu tym należy wprowadzić login użytkownika otrzymany wraz z upoważnieniem do dostępu do aplikacji modernizowanego SIO.

Pyt.269. Nie mogę znaleźć swojej placówki podczas wypełniania formularza reset hasła.

Wypełniając formularz należy zwrócić uwagę na poprawność zaznaczonych pól dotyczących danych podmiotu. Wyszukiwanie podmiotu w formularzu należy ograniczyć do Gminy lub Powiatu.

Pyt.270. Podczas resetu hasła pojawia się komunikat "Podano nieprawidłowe wartości: należy zaznaczyć podmiot z listy".

komunikat oznacza, że nie wybrano podmiotu z listy placówek, do którego wykonujemy reset hasła.

Pyt.271. Co zrobić w przypadku gdy "reset hasła nie powiódł się"?

Należy sprawdzić poprawność wpisanych i zaznaczonych danych w formularzu reset hasła. Dane w wypełnionym formularzu muszą być zgodne z danymi wpisanymi na upoważnieniu do dostępu do aplikacji modernizowanego SIO. Należy pamiętać aby wpisać login w polu "identyfikator".

Nowe SIO: Oficjalne odpowiedzi CIE na pytania z grupy „Dane zbiorcze”

$
0
0

UWAGA! Niżej opublikowane pytania i odpowiedzi zostały skopiowane z oryginalnego źródła: http://sio.men.gov.pl/index.php/pomoc/faqs

Pyt.157. Co oznacza termin: "Pomieszczenia wielofunkcyjne"?

Pomieszczenia wielofunkcyjne są to takie pomieszczenia, które jednocześnie spełniają różne funkcje, np. są salą lekcyjną i jednocześnie świetlicą

Pyt.158. Co oznacza termin: "Pomieszczenia pozostałe "?

Kategoria ta służy do wykazania (łącznego) wszystkich pomieszczeń, które nie zostały wykazane w poszczególnych kategoriach (kategoria ta obejmie np. łazienki, pomieszczenia gospodarcze, korytarze itp.).

Pyt.159. Jak się rejestruje czytelnię? Czy należy wykazać ją razem z biblioteką?

Czytelnia stanowi część pomieszczeń biblioteki, nie jest odrębnie wyróżniana w programie. Pomieszczenie czytelni należy wykazać łącznie z biblioteką, czyli dodać jej powierzchnię do powierzchni biblioteki.

Pyt.160. Czym się różni pracownia szkolna od sali lekcyjnej?

Sala lekcyjna to pomieszczenie szkolne, w którym prowadzone są zajęcia lekcyjne. Natomiast pracownia jest to sala lekcyjna wyposażona w urządzenia potrzebne do nauki jakiegoś przedmiotu, np. pracownia chemiczna, biologiczna, informatyczna "

Pyt.161. Czy wpisujemy stan prawny czy faktyczny - zwłaszcza przy sprzęcie zakupionym ze środków unijnych, którego używamy w szkole?

Podstawowym kryterium jest, czy wyposażenie szkoły (placówki), które jest wykazywane jest wpisane do ewidencji środków trwałych (niezależnie od źródła pozyskania środków finansowych na zakup tego wyposażenia). Należy również uznać, ze wyposażenie, które jest wykorzystywane w szkole na podstawie dzierżawy, leasingu, czy użyczenia – jeżeli służą do realizacji programu nauczania w danej szkole i o ile nie zostały wydzierżawione lub użyczone krótkoterminowo do celów wykonania konkretnego zadania, też powinny być wykazane.

Pyt.162. Czy jako jednostka złożona SOSW mamy wykazać w SIO pomieszczenia znajdujące się w poniższych zabudowaniach: a. budynek szkoły, b. budynek internatu, c. budynek warsztatów, d. oraz inne zabudowania gospodarcze.

Tak, należy wykazać wszystkie pomieszczenia w tych budynkach.

Pyt.163. Jak i gdzie wykazać w danych zbiorczych basen pływacki, w którym realizowane są zajęcia wychowania fizycznego?

Należy w module [Dane Zbiorcze] wybrać kafelek [Pomieszczenia] i wybrać kategorię [Pomieszczenia do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego], następnie wpisać odpowiedni wymiar powierzchni w m2 i przejść do wyboru funkcji pomieszczenia. Tam nalezy zaznaczyć "Basen pływacki typu sportowego o wymiarach...." a nastepnie należy kliknąć [Zapisz].

Pyt.164. Gdzie wykazać w danych zbiorczych - boisko do piłki ręcznej?

Boisko do piłki ręcznej znajduje się w nastepującej lokalizacji: • Powierzchnia gruntów • Tereny sportowe • Obiekt sportowy • Boiska do piłki ręcznej

Pyt.165. Czy zarejestrować pomieszczenia: do zajęć lekcyjnych, stołówkę i kuchnię znajdujące się w budynku internatu?

Jeżeli Państwo jesteście właścicielami tych pomieszczeń to należy je wykazać. Jeżeli wynajmujecie Państwo te pomieszczenia i korzystacie z nich sami to też należy je wykazać. Jeśli z tych pomieszczeń korzysta też inna szkoła to wtedy nie należy ich wykazywać.

Pyt.166. Gdzie i w jaki sposób należy wykazać gabinety: lekarski, pedagogów itp.?

Pomieszczenia te należy wskazać w wybierając: moduł Podmiot, kafelek Pomieszczenia, rodzaj pomieszczenia - gabinety. Rodzaj pomieszczenia "gabinety" można dodawać wielokrotnie. Gabinet może mieć tylko JEDNĄ funkcję. Jeżeli jeden gabinet pełni kilka funkcji należy go zarejestrować jako pomieszczenie wielofunkcyjne i dodając funkcję wybrać kilka gabinetów.

Pyt.167. Gdzie należy wykazać halę sportową o powierzchni 787 m2?

"Halę sportową o powierzchni wiekszej niż 648 m2 można wykazać w formularzu Pomieszczenia: 1. Wybieramy rodzaj pomieszczenia: 'pomieszczenie do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego' 2. Wpisujemy Liczbę (pomieszczeń) 3. Wpisujemy Powierzchnię: 787m2 4. Klikamy przycisk Edytuj/Zobacz funkcję widoczny w tabeli pomieszczeń 5. Otworzy się nowe okno; z listy funkcja pomieszczenia wybieramy „hala sportowa ......” 6. Okno funkcji pomieszczeń zamykamy klikając przycisk 'wyjście'."

Pyt.168. Gdzie należy wykazać salę gimnaztyczną o powierzchni 350 m2?

Salę gimnastyczną o powierzchni 350 m2 można wykazać w formularzu Pomieszczenia. W tym celu należy: 1. wybrać rodzaj pomieszczenia - pomieszczenie do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego 2. uzupełnić Liczbę (pomieszczeń) - 1. 3. uzupełnić Powierzchnię: 350 m2 4. kliknąć przycisk Edytuj/Zobacz funkcję widoczny w tabeli pomieszczeń 5. w nowo otwartym oknie wybrać z listy Funkcja pomieszczenia - „sala gimnastyczna .." 6. zamknąć okno funkcji pomieszczeń klikając przycisk Wyjście.

Pyt.169. Co oznacza informacja i czego dotyczy "pomieszczenia do których można przypisać tylko jedną funkcję raportujemy tylko raz"?

Pracownie szkolne mogą mieć tylko 1 funkcję. Jeżeli w szkole funkcjonuje np. pracownia językowa i komputerowa należy wprowadzić dwa razy rodzaj pomieszczenia: pracownia szkolna i w każdej z nich wykazać tylko jedną funkcję.

Pyt.170. Mamy kuchnię w budynku przedszkola, kuchnię w budynku szkoły podstawowej oraz pomieszczenie stołówki w budynku szkoły podstawowej. Przy próbie wysłania 3 pomieszczeń typu kuchnia/stołówka nastąpiła informacja "można raportować tylko jedno pomieszczenie typu "kuchnia i stołówka". Po wprowadzeniu 1 kuchni przy próbie wprowadzenia kolejnej pojawiła się informacja że pomieszczenie tego typu już istnieje. Wobec tego jak należy wprowadzić te dwie kuchnie i stołówkę?

Dzieje się tak w przypadku gdy kuchnia została już wcześniej wprowadzona do aplikacji SIO. Aby zatem poprawić wprowadzone informacje – w tym przypadku kuchnię nalezy postapić następująco: 1. Wejść w formularz pomieszczeń 2. Usunąć rodzaj pomieszczenia' kuchnia i stołowka' z tabeli 3. Zapisać formularz 4. Wysłać formularz do poprawnego przetworzenia przez S.C. – w Panelu komunikacji musi się on znaleźć w zakładce ZAKOŃCZONE 5. Jak dane zostaną poprawnie przetworzone należy ponownie wejść do formularza pomieszczeń 6. Wybrać rodzaj pomieszczenia – 'kuchnia i stołówkae, w polu 'liczba' nalezy wpisać 3 natomiast w polu 'powierzchnia wykazać sume powierzchni 3 kuchni, 7. W funkcjach pomieszczenia należy wprowadzić kuchnia i stołówka. 8. Formularz ponownie zapisać, a następnie przejść do Panelu komunikacji i wysłać do przetworzenia w S.C.

Pyt.201. Czy dane zbiorcze dla szkoły macierzystej i szkoły filialnej wykazujemy łącznie czy oddzielnie?

Dane zbiorcze wykazuje się łącznie dla szkoły macierzystej i filii.

Pyt.258. Dlaczego mam nieaktywny kafelek "Dane o działalności SCHM"?

Kafelek "Dane o działalności SCHM" aktywny jest tylko w szkolnym schronisku młodzieżowym.

Pyt.259. Co zrobić gdy pomyliliśmy się wypełniając moduł Dane zbiorcze?

W module Dane zbiorcze można modyfikować wszystkie formularze poprzez dodawanie i usuwanie wierszy w poszczególnych tabelach, zarówno przed wysłaniem jak i po wysłaniu formularza do systemu centralnego.

Pyt.260. Czy jako Zespół Szkół zarządzający również Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym mamy obowiązek wykazać w SIO pomieszczenia i wyposażenie tego Schroniska (znajdują się w osobnym budynku), takie jak: pokoje przeznaczone do korzystania odpłatnego dla klientów w formie noclegów, łazienki, pomieszczenia gospodarcze, administracyjne? Czy tylko te pomieszczenia, z których korzystają na zajęciach nasi uczniowie?

Jeżeli Szkolne Schronisko Młodzieżowe wchodzi w skład tego zespołu to należy wykazać. Jeżeli nie wchodzi w skład to nie należy wykazywać.

Pyt.261. Co należy zrobić gdy po zalogowaniu się do aplikacji okazało się, że wszystkie dane zbiorcze zniknęły?

Jeżeli utracone zostały dane z modułu dane zbiorcze należy skorzystać z funkcji odzyskwania bazy danych z systemu centralnego. Procedurę odzyskiwania bazy danych można zaleźć na stronie www.sio.men.gov.pl w dziale POMOC > Instrukcje użytkownika > Instrukcje techniczne do obsługi programu.

Pyt.263. Podczas próby zapisania formularza "Wydatki" pojawia się komunikat: "Wybierz rozdział, dodaj paragrafy do wszystkich rozdziałów oraz wartości kolumn Forma finansowania, Plan (po zmianach), Wydatki wykonane".

Proszę uzupełnić źródła dochodów we wszystkich paragrafach, we wszystkich rozdziałach, we wszystkich kwartałach, które macie Państwo uzupełnione.

Pyt.313. Podczas przesyłania pomieszczeń pojawia się błąd 5001. Jak poprawnie przetworzyć te dane?

W takim wypadku należy wykonać następujące czynności: • Usunąć wszystkie pomieszczenia z formularza pomieszczeń • Zapisać formularz • Przetworzyć go w Panelu Komunikacji • Ponownie wprowadzić wszystkie pomieszczenia i funkcje pomieszczeń • Przetworzyć dane do systemu centralnego.

Pyt.314. Dane zbiorcze były wysłane rok temu. Żadne z tych danych nie uległy zmianie. Czy należy je przesłać ponownie?

Jeżeli dane zbiorcze zostały poprawnie wysłane i zweryfikowane i do chwili obecnej nic się nie zmieniło to nie należy ich przesyłać ponownie.

Pyt.315. Czy należy wykazywać grunty i pomieszczenia, gdy nie jesteśmy ich właścicielem?

Dane zbiorcze – grunty , pomieszczenia wykazuje ta placówka, która jest jej właścicielem prawnym i administratorem chyba że jest szkoła, która u niej wynajmuje jedną salę (na wyłączność) – wtedy powinna wykazać te dane u siebie. Jeśli Państwo nie jesteście wyłącznym najemcą to nie uzupełniacie tych danych.

Pyt.316. Jakie dane przedszkole, oddział przedszkolny przy szkole podstawowej lub inna forma wychowania przedszkolnego powinna wpisać w kafelku "Czas pracy"?

Należy wpisać ile godzin dziennie z przedszkola mogą korzystać dzieci od momentu otwarcia do zamknięcia przedszkola oraz ustalony przez organ prowadzących czas, w którym przedszkole, oddział przedszkolny zorganizowany w szkole podstawowej lub inna forma wychowania przedszkolnego zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty („czas bezpłatny”). Rubryka „czas bezpłatny” jest wypełniania wyłącznie przez publiczne przedszkola, szkoły podstawowe, w których zorganizowano oddziały przedszkolne i inne formy wychowania przedszkolnego.

Pyt.317. Jakie osoby mogę umieścić w kafelku "Wymiar zatrudnienia pracowników niebędących nauczycielami" w Danych zbiorczych na stanowiskach urzędniczych?

Stanowiska urzędnicze: główny specjalista od spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, starszy inspektor do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, inspektor do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, samodzielny referent, starszy księgowy, starszy referent, starszy intendent, księgowy, referent.

Pyt.318. Jakie osoby mogę umieścić w kafelku Wymiar zatrudnienia pracowników niebędących nauczycielami w Danych zbiorczych na stanowiskach kierowniczych?

Stanowiska kierownicze urzędnicze to w odniesieniu do szkół i placówek przede wszystkim główny księgowy i zastępca głównego księgowego.

Pyt.319. Jakie osoby mogę umieścić w kafelku Wymiar zatrudnienia pracowników niebędących nauczycielami w Danych zbiorczych na stanowiskach pomocniczych i obsługi?

Stanowiska pomocnicze i obsługi to kierownik obiektów sportowych, kierownik gospodarczy, sekretarz szkoły, dietetyczka, pomoc nauczyciela, robotnik budowlany, opiekun dzieci i młodzieży (w czasie przewozu do i ze szkoły), intendent, palacz co, woźny, dozorca, szatniarz, sprzątaczka.

Pyt.320. Jakich dokładnie pracowników należy umieścić w kafelku "Wymiar zatrudnienia pracowników niebędących nauczycielami"?

Zgodnie z art. 8 pkt 4 ustawy o systemie informacji oświatowej w SIO gromadzone są dane dotyczące pracowników niebędących nauczycielami. Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (Kodeks Pracy). Nie jest pracownikiem osoba wykonująca zadania na podstawie umowy cywilno-prawnej lub innej umowy.

Pyt.321. Jakie dane mam dokładnie wpisać w kafelku "Liczba miejsc"?

Należy wpisać maksymalną liczbę miejsc (ile wychowanków może być w placówce). Niekoniecznie musi być ona tożsama z obecną liczbą dzieci.

Pyt.322. Czy wydatki nanosimy za każdy kwartał oddzielnie czy narastająco tak jak w sprawozdaniu Rb-28S?

Dane o wydatkach w SIO mają być wykazywane na tej samej zasadzie, jak jest sporządzane Rb28. Mają być wykazane w każdym kwartale, dane takie, jakie szkoły i placówki wykazały za ten kwartał w sprawozdaniu Rb28. Ponieważ w sprawozdaniu za każdy kolejny kwartał podaje się dane narastająco, tak samo ma to być wykazane w SIO. W związku z tym: - w kwartale I powinny być wykazane wydatki za okres od 1.01 do 31.03 - w kwartale II powinny być wykazane wydatki za okres od 1.01 do 30.06 - w kwartale III – za okres od 1.01 do 30.09 - w kwartale IV – za okres od 1.01 do 31.12

Pyt.323. Dlaczego mam nieaktywny kafelek "Wydatki" w Danych zbiorczych?

Kafelek "Wydatki" jest nieaktywny w szkołach i placówkach, które są prowadzone przez organy inne niż JST.

Pyt.324. Dlaczego mam nieaktywny kafelek "Wydatki i dotacje" w pozostałych danych zbiorczych?

Kafelek "Wydatki i dotacje" jest aktywny w szkołach i placówkach, które są prowadzone przez organy inne niż JST.

Pyt.325. Dlaczego mam nieaktywny kafelek "Pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie oświatą"?

Kafelek "Pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie oświatą" jest aktywny tylko w jednostkach pozarejestrowych.

Pyt.326. Gdzie należy wykazać gabinet dyrektora?

Gabinet dyrektora należy wykazać w pozostałych pomieszczeniach.

Pyt.327. Co oznaczają poszczególne cyfry w źródłach dochodu?

Oznaczenie źródeł dochodów to: • 0 – Środki krajowe • 1 – Finansowanie programów ze środków bezzwrotnych pochodzących z UE • 2 – Współfinansowanie programów ze środków bezzwrotnych pochodzących z UE • 3 – Finansowanie z pożyczek i kredytów zagranicznych oraz darowizn lub granów przyznanych Polsce przez poszczególne kraje lub instytucje • 4 – Współfinansowanie z pożyczek i kredytów zagranicznych oraz darowizn lub grantów przyznanych Polsce przez poszczególne kraje lub instytucje • 5 – Finansowanie z innych środków bezzwrotnych • 6 – Współfinansowanie z innych środków bezzwrotnych • 7 – Płatności w zakresie budżetu środków europejskich • 8 – Finansowanie programów i projektów ze środków funduszy strukturalnych, FS, EFR oraz funduszy unijnych finansujących WPR, z wyłączeniem budżetu środków europejskich • 9 – Współfinansowanie programów i projektów ze środków funduszy strukturalnych, FS, EFR oraz funduszy unijnych finansujących WPR, z wyłączeniem budżetu środków europejskich.

Pyt.349. Czy powinniśmy wykazywać pomieszczenia wynajmowane na np. 1 dzień w miesiącu?

Przyjmujemy podobną wykładnię, jak w starym SIO: należy wykazać mienie, którym szkoła lub placówka oświatowa włada jako posiadacz samoistny, użytkownik, najemca, dzierżawca lub zarządca. W szczególności w szkołach i placówkach niepublicznych, korzystających z pomieszczeń wynajmowanych, pomieszczenia te powinny być wykazane tylko w przypadku, jeżeli szkoła lub placówka jest ich wyłącznym użytkownikiem. W opisanym w pytaniu przypadku taka sytuacja raczej nie zachodzi – więc nie należy tych pomieszczeń wykazywać.

VII Ogólnopolski Turniej Klas Policyjnych

Dobre praktyki w 2014 - szkoły podstawowe

Dobre praktyki w 2014 - gimnazja


Baza wiedzy na temat Ewaluacji

Konkurs dla gimnazjalistów „Tradycja czy nowoczesność? - zróbmy sobie muzeum marzeń”

V edycja akcji „Wypadki na drogach - porozmawiajmy”

Sprawozdania z przeprowadzonych w szkołach i placówkach działań w ramach VI Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery

Adresy szkół i placówek oświatowych województwa świętokrzyskiego z Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych (łącznie z adresem e-mail)

Viewing all 14785 articles
Browse latest View live