Quantcast
Channel: Kuratorium Oświaty w Kielcach
Viewing all 14814 articles
Browse latest View live

Ogólnopolski konkurs „Nasz projekt eTwinning 2015”

$
0
0

Krajowe Biuro Programu eTwinning informuje, że do 31 stycznia 2015 r. można zgłaszać projekty krajowe jak i międzynarodowe do ogólnopolskiego konkursu "Nasz projekt eTwinning 2015".

Zgłoszone do konkursu projekty będą oceniane w następujących kategoriach wiekowych uczniów: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, a także w kategoriach konkursu dodatkowego:

  • dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych: matematyki, fizyki, chemii, przyrody, biologii lub geografii;
  • „Świadomy użytkownik Internetu”;
  • „Przedsiębiorczość z eTwinningiem”;
  • „Projekt eTwinning realizowany na poziomie krajowym”.

Bezpłatna konferencja „Prawo w pracy dyrektora gimnazjum i liceum ogólnokształcącego”

$
0
0

Bezpłatna konferencja "Prawo w pracy dyrektora gimnazjum i liceum ogólnokształcącego", organizowana w Centrum Edukacyjnym ŚCDN w Wólce Milanowskiej w dniach 8-9 grudnia 2014 r.

Praca dla nauczycieli polonistów i nauczania początkowego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji

$
0
0

Wydział do spraw Wspomagania Oświaty Polonijnej i Polskojęzycznej ORPEG poszukuje: nauczycieli polonistów i nauczania początkowego do pracy dydaktycznej za granicą w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji.

Nowe SIO - zaktualizowane przykłady pisemnych upoważnień pracownika do dostępu do bazy danych SIO

$
0
0

Niniejsze przykłady pisemnych upoważnień wewnętrznych mogą być potrzebne kierownikom szkół oraz placówek oświatowych, a także kierownikom innych jednostek zobowiązanych do sprawozdawczości w nowym SIO do pisemnego upoważnienia pracowników ww. jednostek do dostępu do bazy danych nowego SIO oraz do ewentualnego upoważnienia do udzielania oraz cofania upoważnień w imieniu organu upoważniającego.

Przypominam, że zgodnie z przepisami ustawy o SIO, każda osoba fizycznie pracująca w nowym SIO musi posługiwać się loginem i hasłem wydanym dla tej osoby.

Absolutnie zabronione, jest posługiwanie się loginem i hasłem innej osoby!

Przypominam również, że decyzja o liczbie osób upoważnionych do pracy w nowym SIO jest wyłączną kompetencją kierownika danej jednostki zobowiązanej do przekazywania danych w nowym SIO.

Na koniec przypomiam o cały czas obowiązującej zasadzie pracy tylko i wyłącznie na jednym komputerze w jednej jednostce.

Poniżej publikuję zaktualizowane przykłady pisemnych upoważnień wewnętrznych:

  1. tylko do dostępu do bazy danych SIO (przydatne dla wszystkich jednostek zobowiązanych do przekazywania danych w nowym SIO)
  2. tylko do udzielania i cofania upoważnień w imieniu organu upoważniającego (przydatne tylko dla jednostek samorządu terytorialnego)
  3. do udzielania i cofania upoważnień w imieniu organu upoważniającego oraz do dostępu do bazy danych SIO (przydatne tylko dla jednostek samorządu terytorialnego)

Organizacja pracy szkół w okresie przerwy świątecznej

$
0
0

Panie, Panowie
Dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów

W załączeniu przekazuję Państwu list Pani Joanny Kluzik-Rostkowskiej – Ministra Edukacji Narodowej dotyczący organizacji pracy szkół w okresie przerwy świątecznej.

Zobowiązuję Państwa do zdiagnozowania potrzeb rodziców i opiekunów uczniów w zakresie zapewnienia dzieciom w tym okresie zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Proszę także o poinformowanie rodziców/opiekunów uczniów o rozwiązaniach przyjętych w tej sprawie w Państwa szkołach.

Świętokrzyski Kurator Oświaty
Małgorzata Muzoł

Dobre praktyki w 2014 - przedszkola

Dobre praktyki w 2014 - szkoły podstawowe

Dobre praktyki w 2014 - szkoły ponadgimnazjalne


Ostatni w tym roku spektakl Internetowego Teatru TVP dla szkół „Biegnijcie do szopki” ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ATENEUM z Katowic. Gala Finałowa

$
0
0

Przedstawienie zrealizowane zostało w konwencji widowiska kolędowego, z typowymi dla tego gatunku postaciami: Diabła, Anioła, Heroda i Śmierci, wykorzystuje tradycyjne obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia i Trzech Króli.

W inscenizacji przenikają się dwa plany sceniczne – aktorski i lalkowy, animacja odbywa się na oczach widzów. Ale na scenie można zobaczyć ludowe instrumentarium (m.in. burczybasy i diabelskie skrzypce), które tworzy  trzeci plan widowiska. Kompozytor i autor opracowania muzycznego kolęd, Paweł Sikora wzbogacił nagranie muzyki „ścieżką dźwiękową” wykonywaną przez aktorów-muzykantów na żywo.

Uniwersalność tematu i szopkowa poetyka spektaklu zachęcają do jego obejrzenia nie tylko dzieci, ale i starszych widzów. Do nich adresowanych jest  wiele zabawnych podtekstów i refleksji, przeplatające się  konwencje, zabawa cytatami zaczerpniętymi z klasyki i współczesnego języka, zapraszając do intelektualnej gry w znaczenia.

  • „Biegnijcie do szopki, czyli Kolędariusz na Boże Narodzenie i Trzech Króli
  • Miejsce: Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach
  • Termin: 11 grudnia (czwartek), godz. 11.00
  • Czas trwania: ok. 50 minut
  • Wiek : familijny

Chętne szkoły, które chcą obejrzeć spektakl „Biegnijcie do szopki”, prosimy o kontakt z TVP KIELCE.  

Aby zgłosić szkołę do projektu na ten spektakl, należy przesłać na adres: promocja.kielce@tvp.pl maila z pocztowymi danymi adresowymi szkoły, numerem telefonu, adresem mailowym oraz przybliżoną liczbą uczniów, którym spektakl zostanie pokazany. Na maile zgłoszeniowe czekamy do ostatniego dnia przed spektaklem. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 41 330 33 51, kom 605 605 448. Wszelkie informacje na temat projektu wraz z wymaganiami technicznymi znajdą Państwa na jego stronie internetowej: www.iteatr.tvp.pl .

A w najbliższą niedzielę, 7 grudnia, o godz. 13.00, zapraszamy do oglądania Gali finałowej II Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych. Z krakowskiego studia telewizyjnego w Łęgu transmitować ją będzie TVP1 i TVP Regionalna. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska.

Rozstrzygnięcie tego konkursu na najlepsze przedstawienie teatralne, realizowanego w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół, równolegle będzie można śledzić na:iteatr.tvp.pl i ninateka.gov.pl. W finale znaleźli się uczniowie z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach ze swoim spektaklem „Falstart”, którzy z niecierpliwością czekają na wynik Przeglądu.

II Internetowy Przegląd Uczniowskich Zespołów Teatralnych – skierowany do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz domów kultury i innych organizacji oświatowych – przebiega pod hasłem „Mój dom. Moje otoczenie. Moja ojczyzna”.

Do tegorocznego konkursu na uczniowski spektakl teatralny zgłoszono ponad 60 propozycji z całej Polski, z których 10 przeszło do finału (po trzy przedstawienia w kategoriach: szkoła podstawowa i szkoła gimnazjalna oraz po dwa przedstawienia w kategoriach: szkoła ponadgimnazjalne i domy kultury oraz inne placówki oświatowe).

Laureatów w poszczególnych kategoriach wyłoni kapituła honorowa jury ogólnopolskiego w składzie: Jan Dworak, Anna Dymna, Olgierd Łukaszewicz, Eustachy Rylski, Michał Walczak, Maciej Wojtyszko. Podczas gali ogłoszony zostanie również werdykt Internautów na najlepsze przedstawienie.

Galę poprowadzą: Paulina Chylewska i Maciej Musiał, a uświetnią ją występy artystów z Muzycznego Teatru im. Danuty Baduszkowej w Gdyni z fragmentami utworów z przedstawienia „Przygody Sindbada Żeglarza” z muzyką Grzegorza Turnaua. Zaplanowano też telewizyjne łączenia na żywo z 10 nominowanymi szkołami, w których koleżanki i koledzy będą wspierać swoje zespoły i oczekiwać werdyktu.

Koproducentem projektu jest Narodowy Instytut Audiowizualny. Partnerami przeglądu są: Instytut Teatralny, Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Orange; a fundatorami nagród: SAD Sp. z o.o., Manta S.A., 4Vision Sp. z o.o. Sp. K. oraz Instytut Badawczy NASK.

Koordynatorzy „Internetowego Teatru TVP dla szkół” w OTVP KIELCE, z którymi mogą kontaktować się szkoły chcące włączyć się do projektu.

Paulina Błaszczyk
email: promocja.kielce@tvp.pl
tel.: 41 330 33 51
mobile: 605 605 448

Justyna Kotlińska-Soja
email: promocja.kielce@tvp.pl
tel.: 41 330 33 51 

Pilny komunikat dla dyrektorów publicznych szkół zawodowych dla młodzieży

$
0
0

Panie, Panowie
Dyrektorzy publicznych szkół zawodowych dla młodzieży

Informuję Państwa, iż w bieżącym roku szkolnym – Roku Szkoły Zawodowców – Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło działania mające na celu stworzenia interaktywnej ogólnopolskiej mapy szkół zawodowych. Dzięki mapie absolwenci gimnazjów i ich rodzice uzyskają szeroki dostęp do informacji o szkołach prowadzących kształcenie zawodowe.

Z informacji przekazanych przez MEN wynika, że 8 grudnia 2014 r. otrzymają Państwo dostęp do stosownej ankiety. Będzie ona dostępna w wersji elektronicznej w strefie dla zalogowanych na stronie Systemu Informacji Oświatowej (dane jak do logowania do SIO).

Ankieta skierowana będzie do publicznych szkół zawodowych dla młodzieży (zasadnicze szkoły zawodowe, technika, szkoły zawodowe specjalne samodzielne albo w zespołach szkół, w MOW-ach, MOS-ach, SOS-W).

Bardzo proszę Państwa Dyrektorów o aktywne włączenie się w przedmiotowe przedsięwzięcie i pilne wypełnienie ankiety.

Jednocześnie informuję, iż w okresie 10 grudnia 2014 r. – 9 stycznia 2015 r. wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Kielcach wypełniać będą w Państwa szkołach ankiety wizytatora związane z tworzeniem ww. mapy.

Świętokrzyski Kurator Oświaty
Małgorzata Muzoł

Kursokonferencja w ramach europejskiej Akademii Piłkarskiej Grassroots

$
0
0

Szanowni Państwo
Dyrektorzy i nauczyciele wychowania fizycznego

W ramach europejskiej Akademii Piłkarskiej Grassroots zostanie przeprowadzona kursokonferencja, która skierowana jest do nauczycieli wychowania fizycznego, trenerów i instruktorów piłki nożnej z województwa świętokrzyskiego.

Kursokonferencja odbędzie się w poniedziałek, 15.12.2014 r. w Ośrodku Kultury przy ul. Partyzantów 13B w Opatowie o godz. 10.00.

Serdecznie zapraszamy i prosimy się o przesyłanie zgłoszeń zgodnie z zamieszczonym w grafiku zajęć kontaktem.

Świętokrzyski Wicekurator Oświaty
Grzegorz Bień

Prezentacja „Konceptualizacja wymagań dla placówek oświatowo-wychowawczych i artystycznych”

Prezentacja „Konceptualizacja wymagań dla Specjalnych Ośrodków Wychowawczych”

IV Międzyszkolny Konkurs i Pokaz Fryzur „Bajeczne fryzury”

$
0
0

Przebieg konkursu:

  • a) Wykonanie fryzury i makijażu zgodnie z tematyką konkursu (stylizacja na postacie z bajek i baśni);
  • b) model prezentuje fryzurę na wybiegu (fryzura ma harmonizować z odpowiednim makijażem i strojem uczestnika);
  • c) fryzjer objaśnia sposób charakteryzacji i wykonania zadania zgodnie z regulaminem i tematyka konkursu.

Ogłoszenie o wolnych stanowiskach pracy w Kuratorium Oświaty w Kielcach


Międzyszkolny konkurs kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych „Kolęda płynie z wysokości”

Konceptualizacja wymagań dla MOW, MOS i SOSW

Konceptualizacja wymagań dla szkół dla dorosłych

Ważne! Informacja dla obywateli dotycząca chmury radioaktywnej nad Polską

$
0
0

Sytuacja na Ukrainie: brak jakiegokolwiek zagrożenia w związku z incydentem w elektrowni jądrowej na Ukrainie – 5 grudnia 2014 r.

W związku z rozpowszechnianiem przez nieodpowiedzialne osoby nieprawdziwej informacji o zagrożeniu spowodowanym incydentem w ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże na Ukrainie, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że brak jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego dla Polski.

Sytuacja radiacyjna kraju jest całodobowo monitorowana przez Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych. Na podstawie danych z systemu stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie stwierdzono żadnych odchyleń od wartości normalnych (nie odnotowano wzrostu poziom mocy dawki promieniowania gamma na terenie Polski).

* * *

Wg strony ukraińskiej, pod koniec listopada (28.11) wystąpiły problemy w części elektrycznej turbozespołu bloku III, który musiał zostać wyłączony. Spowodowało to konieczność wyłączenia całego bloku – a więc i reaktora. Incydentowi takiemu nie towarzyszy żadne uwolnienie do środowiska substancji promieniotwórczych. W związku z tym, nie ma jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego na terenie elektrowni jądrowej, jak również poza nią.

Bożena Wysocka
​główny specjalista
​Wydział Polityki Informacyjnej
​Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

​Al. Ujazdowskie 5
00-583 Warszawa

Wybrane regulacje prawne dotyczące kształcenia specjalnego

$
0
0
  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 września 2008 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz. U. Nr 173, poz. 1072)
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz w ośrodkach (Dz. U. Nr 228, poz. 1489)
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz w ośrodkach (Dz. U. z 2012 r. poz. 981)
  4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (Dz. U. Nr 228, poz. 1490)
  5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 982)
  6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 sierpnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (Dz. U. poz. 957)
  7. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 sierpnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz w ośrodkach (Dz. U. poz. 958)
  8. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 maja 2011 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz. U. Nr 109, poz. 631)
  9. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w młodzieżowym ośrodku wychowawczym (Dz. U. Nr 296, poz. 1755)
  10. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 marca 2013 r. w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych w przedszkolach i szkołach specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej (Dz. U. poz. 380)
  11. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim (Dz. U. poz. 529)
  12. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. poz. 532)
  13. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 października 2013 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. poz. 1257)
Viewing all 14814 articles
Browse latest View live