Quantcast
Channel: Kuratorium Oświaty w Kielcach
Viewing all 14819 articles
Browse latest View live

Bezpłatne szkolenia w ramach projektu "Monitorowanie i doskonalenie procesu wdrażania podstaw programowych kształcenia w zawodach"

$
0
0

Szanowni Państwo

W związku z ogłoszeniem przez Panią Minister Joannę Kluzik-Rostkowską roku szkolnego 2014/2015 – Rokiem Szkoły Zawodowców, Ministerstwo Edukacji Narodowej przewidziało szereg konkretnych działań wspierających kształcenie zawodowe.

W ramach projektu systemowego "Monitorowanie i doskonalenie procesu wdrażania podstaw programowych kształcenia w zawodach" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej proponuje szkolenia skierowane do kadry zarządzającej, nauczycieli kształcenia zawodowego oraz kierowników kształcenia praktycznego szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie w zawodach.

Szkolenia dyrektorów i nauczycieli szkół zawodowych są możliwe jedynie w kończącym się okresie programowania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, dlatego serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniach.

Udział w szkleniach jest bezpłatny, zapewniamy salę szkoleniową, wysoce wykwalifikowanych trenerów oraz materiały szkoleniowe i ćwiczenia niezbędne do osiągniecia zaplanowanych efektów szkolenia. Ponadto na każde szkolenie przewidziano skromny poczęstunek w postaci kawy, herbaty, skoków, ciastek i kanpek koktajlowych. W przypadku szkoleń trwających powyżej 6 godzin dydaktycznych zapewniamy obiad.

Za organizację szkoleń odpowiadają:

  • PM GROUP LAAX Sp. z o. o. Sp. k., ul. Legionowa 28 lok. 101, 15-281 Białystok
  • MDDP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością AKADEMIA BIZNESU Sp. k., Al. Jana Pawła II 25, 00-854 Warszawa

Wszelkie niezbędne informacje, tematyka, harmonogram szkoleń, w tym terminy i miejsca szkoleń oraz informacje dotyczące warunków udziału w projekcie i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie www.monitorowanieppkz.koweziu.edu.pl

Szkolenia będą prowadzone od grudnia 2014 r. do końca stycznia 2015 r.


Badanie ankietowe w ramach rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i Przyjazna Szkoła”

$
0
0

Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Fundacją Dzieci Niczyje zaprasza pracowników szkół oraz przedszkoli do wypełnienia ankiety na temat polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w placówkach.

Badanie realizowane jest w ramach rządowego programu na lata 2014-2016 "Bezpieczna i Przyjazna Szkoła".

Dla każdej z grup uczestników przygotowana została oddzielna wersja ankiety.

Stypendia dla najlepszych

$
0
0

Stypendia Ministra Edukacji Narodowej i Prezesa Rady Ministrów otrzymała w tych dniach grupa wybitnych uczniów z świętokrzyskich szkół. Najlepszych nagrodziła między innymi Minister Joanna Kluzik-Rostkowska i wojewoda świętokrzyski – Bożentyna Pałka-Koruba.

Ewa Pietrzykowska, Oskar Szymański i Grzegorz Waliszczak wzięli udział w uroczystościach, które odbyły się 10 grudnia w stolicy. Byli reprezentantami wyjątkowo dużej bo trzynastoosobowej grupy świętokrzyskich laureatów tego stypendium.

W Jędrzejowie, Staszowie, Zagnańsku i Ostrowcu Świętokrzyskim odebrała swe stypendia (8–9 grudnia 2014) grupa 142 laureatów nagrody Prezesa Rady Ministrów. Obok wojewody zaszczytu gratulowała im Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł.

„Starajcie się w swoich działaniach dotrzeć do Księżyca. Nawet jeżeli do niego nie dotrzecie to będziecie wśród gwiazd – powiedziała między innymi Pani Kurator.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymują uczniowie, którzy uzyskali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen. Nagroda może być również przyznana za szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy i uzyskanie w niej najwyższego wyniku, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.

Dyrektor Wydziału Wspierania i Rozwoju Edukacji
Norbert Krzystanek

Komisje konkursowe w II etapie on-line

$
0
0

Przypominamy Państwu Dyrektorom szkół, w których odbywać się będzie II etap konkursu przedmiotowego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów o powołaniu  komisji konkursowej (Regulamin Ogólny Konkursów Przedmiotowych w roku szkolnym 2014/15, pkt VII, podpunkt 2; 2.2-2.6). Komisja taka ma charakter porządkowy, ustalenie jej liczebności znajduje się w kompetencji dyrektora placówki i uzależnione jest od ilości uczniów uczestniczących w konkursie w danej szkole. Należy w niej przewidzieć miejsce dla opiekuna pracowni komputerowej oraz osoby upoważnionej przez Kuratorium Oświaty. W komisji nie mogą zasiadać nauczyciele przedmiotu, z którego odbywa się konkurs.

  • 2.2  Do przeprowadzenia konkursu na II etapie powiatowym powoływane są Szkolne Zespoły Nadzorujące. Skład Szkolnych Zespołów Nadzorujących ustala dyrektor szkoły, w której odbywa się II etap konkursu przedmiotowego, co najmniej  7 dni przed terminem konkursu.
  • 2.3  W skład Szkolnego Zespołu Nadzorującego wchodzą co najmniej dwie osoby. Wyklucza się udział nauczyciela przedmiotu, z którego odbywa się konkurs.
  • 2.4  Do szkoły, w której odbywa się II etap konkursu może zostać oddelegowany pracownik Kuratorium Oświaty lub osoba upoważniona, która będzie nadzorować prawidłowy przebieg konkursu.
  • 2.5  Szkolny Zespół Nadzorujący nie ocenia prac uczniów.
  • 2.6  Dyrektor szkoły, w której odbywa się konkurs jest odpowiedzialny za właściwe przygotowanie sali/pracowni komputerowej na czas trwania konkursu (brak pomocy dydaktycznych na ścianach z zakresu tematycznego konkursu, samodzielne stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu dla każdego ucznia biorącego udział w konkursie).

Nowe SIO! 19 grudnia. Przerwa techniczna w działaniu aplikacji SIO

$
0
0

CIE informuje, że w dniu 19 grudnia 2014 roku, od godziny 14:00 do godziny 24:00, będą prowadzone prace konserwacyjne zmodernizowanego Systemu Informacji Oświatowej.

W związku z powyższym, korzystanie z aplikacji w tym czasie nie będzie możliwe.

Kapituła „Siedmiu wspaniałych” już wybrała

$
0
0

Trzy „Olimpijskie Nadzieje”, tyleż „Drużyn Roku” i „Imprez Roku”, wybrała podczas piątkowych (12 grudnia) obrad Kapituła konkursu „Siedmiu wspaniałych – świętokrzyscy uczniowie – sportowcy 2014 roku”. Obradujący postanowili też uhonorować tytułem „Niepełnosprawnego Sportowca Roku” dwójkę świętokrzyskich lekkoatletów.

Kapituła konkursu, już po raz trzeci, stanęła przed bardzo trudnym zadaniem a jej ostateczne typy poprzedziła długa dyskusja. Jej efektem są następujący laureaci na rok 2014:

SZKOLNA IMPREZA ROKU – POZIOM KRAJOWY I MIĘDZYNARODOWY

  • Świętokrzyskie Junior Cup, U 16 i U18 (piłka ręczna) – główny organizator KS VIVE Tauron Kielce
  • Puchar Gór Świętokrzyskich w Badmintonie – Orlicz Suchedniów, Świętokrzyski Związek Badmintona 

SZKOLNA IMPREZA ROKU – POZIOM WOJEWÓDZKI

  • Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Szachach – główny organizator Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach

DRUŻYNA ROKU

  • Piłkarze ręczni I LO w Końskich – złoci medaliści „Licealiady 2014”
  • Piłkarze ręczni II LO w Kielcach – medaliści mistrzostw Polski w kategoriach juniorskich kobiecych i męskich w zespołach klubowych: Katarzyna Sobierajska, Wiktoria Hynek, Wiktor Budziosz, Dawid Wołowiec, Sebastian Nowak, Filip Fąfara, Konrad Ciołak, Kacper Łukaszewicz.
  • Lekkoatleci Gimnazjum w Strawczynie – srebrni medaliści mistrzostw krajowych w sztafecie 4x100 metrów

OLIMPIJSKA NADZIEJA ROKU

  • Klaudia Grzelak (piłka siatkowa) – Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
  • Sebastian Książek (pływanie) – Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
  • Agata Nowak (strzelectwo sportowe) – Zespół Szkół Zawodowych nr 2 Starachowice

NIEPEŁNOSPRAWNY SPORTOWIEC ROKU

  • Sebastian Łapaj (l.a.) – Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Busko Zdrój
  • Lidia Rybicka (l.a.) – Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Barycz

Wszyscy laureaci otrzymają swe nagrody na uroczystej gali w styczniu 2015 r., kiedy też wyróżnimy „Siedmiu Wspaniałych”, których wyłoni głosowanie poprzez nasza stronę internetową. Na głosy czekamy jeszcze do 19 grudnia do godz. 14.  Wkrótce potem opublikujemy listę laureatów. 

V edycji Konkursu Ekologicznego

Projekt „Polska meblami stoi”

$
0
0

Projekt szkoleniowy „Polska meblami stoi” kierowany jest do nauczycieli zawodu i instruktorów pracujących w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całej Polski.

Celem jest przygotowanie nauczycieli i instruktorów do pracy z młodzieżą, aby na lekcjach przedstawiali oni najnowsze technologie i techniki produkcji mebli oraz sprawdzone metody zwiększenia wydajności pracy.

Każdy uczestnik otrzyma program szkoleniowy, przygotowany przez Zespół Ekspertów, w którego skład wchodzą nauczyciele zawodu, praktycy branży meblarskiej oraz specjaliści w dziedzinie pedagogiki i prowadzenia szkoleń.

Program będzie stanowił wsparcie dydaktyczne w samodoskonaleniu się na warsztatach i praktykach, a także będzie pomocny w dalszym nauczaniu zawodu.


Projekt „Szkoła promująca zalecenia europejskiego kodeksu walki z rakiem”

$
0
0

Minister Edukacji Narodowej wraz z Ministrem Zdrowia zachęcają szkoły do uczestnictwa w projekcie „Szkoła promująca zalecenia europejskiego kodeksu walki z rakiem”, który ma na celu propagowanie zwiększenia aktywości fizycznej, poprawę sposobu żywienia oraz inne działania będące częścią profilaktyki antynowotworowej.

Obydwa ministerstwa od lat współpracuja w ramach ww. projektu. Informacje o tegorocznych zadaniach w jego ramach, a także adresy placówek odpowiedzialnych za ich realizację można śledzić na stronie www.kodekswalkizrakiem.pl w zakładce „Działamy w regionach”.

Szósta edycja międzynarodowego badania PISA 2015

$
0
0

Instytut Badań Edukacyjnych rozpoczyna etap przygotowań do realizacji szóstej edycji międzynarodowego badania PISA (Programu międzynarodowej oceny umiejętności uczniów – Programme for International Student Assessment). W skali międzynarodowej jest ono koordynowane przez OECD (Organization for Economic Co-operation and Development) i uczestniczy w nim kilkadziesiąt krajów i regionów z całego świata.

Badanie PISA jest przeprowadzane co 3 lata począwszy od 2000 roku. Polska uczestniczy w tym przedsięwzięciu od samego początku. W roku 2012 wzięło udział 65 krajów i regionów z całego świata. 

Realizacja badania w każdej szkole polega na przeprowadzeniu testu wiedzy i umiejętności wśród wylosowanych uczniów urodzonych w roku 1999.

Test składa się z dwóch części. W pierwszej części uczniowie będą rozwiązywać zadania mierzące umiejętności z zakresu matematyki, rozumowania w naukach przyrodniczych, czytania i interpretacji tekstu, a także wypełnią kwestionariusz ucznia zawierający pytania dotyczące ich środowiska domowego. Część druga, którą objętych będzie około jedna trzecia wylosowanych uczniów, będzie dotyczyła umiejętności ekonomicznych. 

Warto podkreślić, że PISA dla szkół jest badaniem dobrowolnym i anonimowych (do udziału uczniów wymagana jest zgoda rodziców). Upowszechniane są wyłącznie zbiorcze wyniki na poziomie krajowym (bez identyfikacji szkół, uczniów, ich miejscowości i regionów).

Etap terenowy badania jest zaplanowany na 2–27 marca 2015 r., który obejmie uczniów z 160 wylosowanych w całej Polsce gimnazjów oraz kilkunastu szkół ponadgimnazjalnych. Od początku grudnia 2014 roku przedstawiciele IBE rozpoczną rekrutację szkół do badania.

Ze szkołami kontaktują się przedstawiciele Ośrodka Realizacji Badań Socjologicznych Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk (ORBS IFiS PAN), zaproszonego do współpracy przez IBE, a który brał udział w realizacji wszystkich dotychczasowych cykli badania.

Testy do ćwiczeń na II etap konkursów przedmiotowych dla szkół województwa świetokrzyskiego

$
0
0

Przygotowując sie do II etapu konkursów przedmiotowych, należy również oprócz pogłebiania wiedzy merytorycznej zapoznać sie ze stroną, która umożliwia spojrzeć na konkursy od strony technicznej.

Wchodząc na stronę: http://itesty.edu.pl/session/login należy wpisać wybrany login i hasło z dołączonego poniżej załacznika.

Znajdują sie tu dowolne pytania na które odpowiadając sprawdzimy od strony technicznej, jak będziemy pracować na drugim etapie, kiedy już sami będziemy siedzieć przy komputerach w szkołach w czasie konkursów.

Jeżeli na wybrany przez was login i hasło nie macie dostępu należy wybrać inny, bo to oznacza że już ktoś go używa w tym czasie.

Wyniki II etapu Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” dla szkół podstawowych i gimnazjalnych

$
0
0

Przedstawiamy listy uczniów bioracych udział w konkursie "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego"

Odwołania od uzyskanych wyników przesyłamy zgodnie z regulaminem konkursu na adres Kuratorium Oświaty w Kielcach. Ze względu na przerwę świąteczną prosimy przesyłać odwołania faxsem lub pocztą internetową na adres kurator@kuratorium.kielce.pl do dnia 17 grudnia 2014 r.

Wykorzystanie materiałów edukacyjnych w szkole - ankieta

$
0
0

Centrum Cyfrowe zaprasza nauczycieli i nauczycielki do udziału w badaniu na temat materiałów edukacyjnych jakie wykorzystują w codziennej pracy z uczniami. Badanie to jest częścią kampanii Uwolnij podręcznik oraz projektu Równość w edukacji, którego celem jest przekonanie organów władzy ustawodawczej by na poziomie ustawowym zagwarantowany został swobodny dostęp do darmowych podręczników szkolnych i wszystkich innych materiałów edukacyjnych tworzonych ze środków publicznych.

W ankiecie respondenci są pytani o wykorzystanie materiałów z Internetu, o Otwarte Zasoby Edukacyjne, licencje Creative Commons, korzystanie z zasobów biblioteki Centrum Edukacji Obywatelskiej, adaptację materiałów i aspekt respektowania praw autorskich, otwarte e-podręczniki Cyfrowej Szkoły, etc.

Ankieta ma pomóc w opracowaniu zielonej księgi otwartej edukacji i propozycji konkretnych rozwiązań prawnych, które pozwolą nadać otwartości większy priorytet. Aby dokumenty te nie były jedynie suchymi propozycjami stworzonymi przez ekspertów, Centrum chce zasięgnąć opinii nauczycieli i wysłuchać ich opowieści o tym, co sądzą o materiałach, z których korzystają na zajęciach.

Weź udział w badaniu. Wypełnienie ankiety nie zajmie więcej niż 5 minut.

IV Międzyszkolny Turniej Pocztów Sztandarowych

$
0
0

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 29 w Kielcach we współpracy z Kieleckim Ochotniczym Szwadronem Kawalerii, Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach oraz Zespołem Szkół Mechanicznych w Kielcach zaprasza uczniów świętokrzyskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w IV edycji Międzyszkolnego Turnieju Pocztów Sztandarowych. 

Regulamin Turnieju oraz karta zgłoszenia uczniów do udziału w Turnieju znajduje się na stronie internetowej ZSO nr 29 w Kielcach (Gimnazjum nr 1, zakładka "Turniej Pocztów")

Rozliczenie rządowego programu „Wyprawka szkolna” 2014 rok

$
0
0

Szanowni Państwo
Prezydenci, Burmistrzowie, Wójtowie
w woj. świętokrzyskim

W związku z zakończeniem realizacji rządowego programu pomocy uczniom w 2014 roku „Wyprawka szkolna” , zwracam się z uprzejmą prośbą o przygotowanie informacji w zakresie rozliczenia zadania.

W związku z powyższym do niniejszego pisma dołączono dwie tabele, w których należy dokonać zestawienia liczby uczniów uczestniczących w programie oraz jego kosztów.

  • Tabela nr 1 - dotyczy wyłącznie realizacji programu w ujęciu ilościowym – z podziałem na poszczególne typy szkół oraz klasy, w tym uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
  • Tabela nr 2 - określa wysokość dotacji wydatkowanej na poszczególne grupy uczniów z rozbiciem na typy szkół oraz klasy, do których uczęszczają uczniowie, zaś w przypadku uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego również ze względu na typ niepełnosprawności.

Uzupełnione tabele należy przesyłać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 grudnia br. wyłącznie drogą elektroniczną na adres: jadwiga.piwowar@kuratorium.kielce.pl (nr tel. kontaktowego: 41 342-19-06).

Dotację należy rozliczać z dokładnością do groszy.

Z poważaniem
Świętokrzyski Kurator Oświaty
Małgorzata Muzoł


Najważniejsze wydarzenia - rok 2014

Stypendia dla najlepszych

$
0
0

Stypendia Ministra Edukacji Narodowej i Prezesa Rady Ministrów otrzymała w tych dniach grupa wybitnych uczniów z świętokrzyskich szkół. Najlepszych nagrodziła między innymi Minister Joanna Kluzik-Rostkowska i wojewoda świętokrzyski – Bożentyna Pałka-Koruba.

Ewa Pietrzykowska, Oskar Szymański i Grzegorz Waliszczak wzięli udział w uroczystościach, które odbyły się 10 grudnia w stolicy. Byli reprezentantami wyjątkowo dużej bo trzynastoosobowej grupy świętokrzyskich laureatów tego stypendium.

W Jędrzejowie, Staszowie, Zagnańsku i Ostrowcu Świętokrzyskim odebrała swe stypendia (8–9 grudnia 2014) grupa 142 laureatów nagrody Prezesa Rady Ministrów. Obok wojewody zaszczytu gratulowała im Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł.

„Starajcie się w swoich działaniach dotrzeć do Księżyca. Nawet jeżeli do niego nie dotrzecie to będziecie wśród gwiazd – powiedziała między innymi Pani Kurator.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymują uczniowie, którzy uzyskali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen. Nagroda może być również przyznana za szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy i uzyskanie w niej najwyższego wyniku, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.

Dyrektor Wydziału Wspierania i Rozwoju Edukacji
Norbert Krzystanek

Zadanie w ramach Rządowego Programu na lata 2014–2016 „Bezpieczna i Przyjazna Szkoła” - Szkolenie „Liderzy profilaktyki agresji i przemocy”

$
0
0

Szkolenia LIDERZY PROFILAKTYKI AGRESJI I PRZEMOCY zostały  zorganizowane w listopadzie i grudniu przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Adresatami szkolenia byli głównie specjaliści z poradni psychologiczno – pedagogicznych oraz nauczyciele – konsultanci z placówek doskonalenia nauczycieli. Głównym celem 3-dniowych spotkań było przygotowanie liderów profilaktyki agresji i przemocy rówieśniczej, którzy następnie przekażą zdobytą wiedzę i umiejętności nauczycielom  podczas spotkań z radami pedagogicznymi bądź zajęć warsztatowych z wychowawcami.

Program szkolenia został opracowany przez zespół specjalistów koordynowany przez prof. dr. hab. Jacka Pyżalskiego, w oparciu o wyniki badań i sprawdzone rozwiązania stosowane na świecie. 

Podczas 20 - godzinnego szkolenia, realizowanego w formie wykładu interaktywnego oraz zajęć warsztatowych zostały przekazane treści dotyczące agresji rówieśniczej – diagnozy, przejawów i konsekwencji, z uwzględnieniem specyficznych mechanizmów zaangażowania w agresję rówieśniczą uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz wspierania szkół w poprawie bezpieczeństwa i przeciwdziałaniu agresji. Istotnym elementem spotkań była możliwość wymiany doświadczeń uczestników na temat sposobów podejmowania interwencji czy prowadzenia konsultacji dla pracowników szkół. 

Efektem realizacji zadania jest przygotowanie 100 liderów, których zadaniem będzie przeprowadzenie w 2015 r. szkoleń dla nauczycieli i wychowawców.

Lista liderów zostanie udostępniona wkrótce na stronie internetowej Wydziału Wychowania i Profilaktyki ORE. Na tworzonej aktualnie podstronie będą również zamieszczane materiały edukacyjne dla liderów.

Forum Szkół Integralnego Wychowania

$
0
0

Panie/Panowie
Dyrektorzy
publicznych i niepublicznych szkół w województwie świętokrzyskim

Z inicjatywy Katedry Dydaktyki i Edukacji Szkolnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy wsparciu grupy profesorów pedagogiki różnych uczelni powstaje ogólnopolskie Forum Szkół Integralnego Wychowania, którego głównym celem jest wspomaganie dyrektorów i nauczycieli we wzmacnianiu wychowawczej funkcji szkoły w integralnym rozwoju i wychowaniu osoby ucznia.

Warunkiem przystąpienia szkoły do prac zespołu jest wypełnienie Karty Zgłoszenia i przesłanie jej do 20 grudnia 2014 r. na adres katedry Dydaktyki i Edukacji Szkolnej KUL (wzór Karty Zgłoszenia i dokładny adres w załączeniu).

Świętokrzyski Wicekurator Oświaty
Grzegorz Bień

9 stycznia 2015 - Ogólnopolska „Noc Biologów”

$
0
0

Panie/Panowie
Dyrektorzy szkół w województwie świętokrzyskim

9 stycznia 2015 r. w Instytutach Biologii w trzydziestu ośrodkach naukowych na terenie całego kraju odbędzie się trzecia edycja „Nocy Biologów”. Szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są na stronie www.nocbiologow.home.pl . Celem projektu jest upowszechnianie i popularyzacja nauki oraz instytucji zajmujących się problematyką przyrodniczą poprzez interesujące pokazy, warsztaty, prelekcje, wykłady, zwiedzanie laboratoriów. Naukowcy zafascynowani fenomenem życia w jasny i przystępny sposób opowiadać będą na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. 

Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprasza dzieci i młodzież do uczestnictwa w proponowanych w ramach „Nocy Biologów” przedsięwzięciach. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.biologia.ujk.edu.pl .

Świętokrzyski Kurator Oświaty
Małgorzata Muzoł

Viewing all 14819 articles
Browse latest View live