Quantcast
Channel: Kuratorium Oświaty w Kielcach
Viewing all 14785 articles
Browse latest View live

Konkurs fotograficzny „Wiki Science Competition”

$
0
0

Wikimedia Polska – stowarzyszenie promujące i wspierające polskojęzyczną edycję Wikipedii, serdecznie zaprasza uczniów, nauczycieli, studentów oraz pracowników szkół, uczelni i instytucji do udziału w konkursie fotograficznym Wiki Science Competition.

Wiki Science Competition to międzynarodowy konkurs odbywający się w tym roku w okresie od 4 listopada do 15 grudnia 2019. Jego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą.

Konkurs został stworzony, aby zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką. Wszystkie zdjęcia trafią do zbioru Wikimedia Commons, które będą mogły ilustrować artykuły w każdej wersji językowej Wikipedii. Zdjęcia wybrane przez jury jako najlepsze zakwalifikują się również do edycji międzynarodowej. W jury zasiądą: dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczkowska, historyczka sztuki; dr Aleksandra Janusz-Kamińska, biolożka molekularna; lek. Paulina Łopatniuk, patomorfolożka; Sebastian Soberski, astronom; dr Wojciech Sternak, fotograf, kulturoznawca; Karolina Sulich, bioartystka.

Szczegółowe informacje: https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Wiki_Science_Competition_2019_in_Poland


SIO. Gminy NIE przekazują danych o WSZYSTKICH uczniach w związku z kontrolą obowiązku nauki

$
0
0

Art. 42 pkt 9 ustawy o systemie informacji oświatowej mówi:

Dane identyfikacyjne i dane dziedzinowe do zbioru danych ucznia przekazują:

  • dane w związku z kontrolowaniem spełniania obowiązku nauki przez absolwentów gimnazjum oraz przyznawaniem pomocy materialnej o charakterze socjalnym – gminy;

Powyższy artykuł mówi nam, że gminy przekazują dane identyfikacyjne (imię, nazwisko, PESEL) oraz dane dziedzinowe uczniów w związku z rozliczaniem spełniania obowiązku nauki.

Pytanie brzmi, czy gminy wprowadzają do swojej lokalnej bazy danych SIO dane o wszystkich uczniach z terenu danej gminy?

Otóż odpowiedź na to pytanie brzmi: NIE. Gminy nie wprowadzają i nie przekazują danych identyfikacyjnych i danych dziedzinowych o wszystkich uczniach.

Precyzyjny katalog danych dziedzinowych przekazywanych przez gminy w związku z rozliczaniem obowiązku nauki zawiera art. 23 ustawy o systemie informacji oświatowej:

Dane dziedzinowe ucznia w związku z kontrolowaniem przez gminę spełniania obowiązku nauki oraz przyznawaniem przez gminę pomocy materialnej obejmują:

  • 1) informację o spełnianiu obowiązku nauki w formie, o której mowa w art. 16 ust. 5a pkt 2 i ust. 5c ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
  • 2) informację o spełnianiu obowiązku nauki przez uczęszczanie do szkoły za granicą lub przy przedstawicielstwie dyplomatycznym innego państwa w Polsce;
  • 3) informację o przyczynie niespełniania tego obowiązku;
  • 3a) informację, o której mowa w art. 16 ust. 6b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, przekazaną wójtowi gminy (burmistrzowi, prezydentowi miasta) przez osoby kierujące podmiotami prowadzącymi kwalifikacyjne kursy zawodowe, o których mowa w art. 68a ust. 2 pkt 4 i 5 tej ustawy, (przyp. aut. – czyli będą to:
    • 4) instytucje rynku pracy, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, prowadzące działalność edukacyjno-szkoleniową;
    • 5) podmioty prowadzące działalność oświatową, o której mowa w art. 83a ust. 2, czyli:
      • art. 83a. 2. Działalność oświatowa nieobejmująca prowadzenia szkoły, placówki, zespołu, o którym mowa w art. 90a ust. 1, lub innej formy wychowania przedszkolnego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7, może być podejmowana na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 i 675).)

Z kolei art. 16 ust. 5a pkt 2 i ust. 5c ustawy o systemie oświaty mówi, jakie to formy spełniania obowiązku nauki będą przekazywane przez gminy:

  • 5a. Po ukończeniu gimnazjum obowiązek nauki spełnia się:
    • 2) przez realizowanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, przygotowania zawodowego u pracodawcy.
  • 5c. Uczeń, który ukończył szkołę ponadgimnazjalną przed ukończeniem 18 roku życia, może również spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie do szkoły wyższej.

Informacje o realizacji obowiązku nauki przez uczęszczanie ucznia do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej  przekazują właściwe szkoły ponadpodstawowe lub ponadgimnazjalne poprzez rejestrację danych ucznia i przypisanie go do oddziału w szkole.

Aplikacja nowego SIO umożliwia wskazanie następujących kategorii spełniania obowiązku nauki w SIO po stronie gminy:

  • przez realizowanie przygotowania zawodowego u pracodawcy
  • przez uczęszczanie do szkoły przy przedstawicielstwie dyplomatycznym innego państwa w Polsce
  • przez uczęszczanie do szkoły wyższej
  • przez uczęszczanie do szkoły za granicą
  • przez uczęszczanie na kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone przez podmioty, o których mowa w art. 68a ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy o systemie oświaty

Natomiast w przypadku niespełniania obowiązku nauki gmina ma do dyspozycji jedną możliwość:

  • z innej przyczyny

SIO. Nowe raporty pokazujące stany z 30 września 2019 uwzględniające korekty i aktualizowane codziennie

$
0
0

W Strefie SIO (https://strefasio.men.gov.pl) pojawiły się nowe pożyteczne raporty pokazujące stany z 30 września 2019 uwzględniające korekty i aktualizowane codziennie.

  1. Liczba uczniów oddziałów podstawowych w roku szkolnym 2019/2020 w dniu 30.09.2019
    Raport zawiera informacje o liczbie uczniów w oddziałach podstawowych w szkole/placówce w dniu 30.09.2019.
  2. Liczba uczniów w oddziałach WWR i RW w roku szkolnym 2019/2020 w dniu 30.09.2019
    Raport zawiera informacje o liczbie uczniów w oddziałach WWR i RW w dniu 30.09.2019
  3. Liczba wychowanków MOW, MOS, SOSW, SOW, ORE‑W w roku szkolnym 2019/2020 w dniu 30.09.2019
    Raport zawiera informacje o liczbie wychowanków MOW, MOS, SOSW, SOW, OREW w dniu 30.09.2019
  4. Korzystający z internatów i burs w roku szkolnym 2019/2020 w dniu 30.09.2019
    Raport zawiera informacje o korzystających z internatów i burs w dniu 30.09.2019 oraz średnioroczne liczby korzystających w poprzednim roku

Uwaga! To nie są metryczki subwencyjne! Metryczki subwencyjne zostaną opublikowane w Strefie SIO w terminie późniejszym, jednak nie później niż 15 grudnia 2019.

SIO. Zgłoszenie w SIO uczniów do egzaminu ośmioklasisty. Termin minął 10 października 2019

$
0
0

MEN przypomina, że do 10 października należało wprowadzić w SIO dane uczniów i zgłosić ich do egzaminu ósmoklasisty. Jest to konieczne działanie poprzedzające przekazanie danych do OKE w nowym systemie informatycznym.

Dyrektorzy szkół, którzy jeszcze tego nie zrobili, proszeni są o pilne wprowadzenie danych w SIO.

Odnośnik do instrukcji w SIO: https://pomocsio.men.gov.pl/grupowe-zgloszenie-do-egzaminu/

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – nabór wniosków na 2020 rok

$
0
0

Szanowni Państwo
Starostowie Powiatów,
Prezydenci Miast, Burmistrzowie i Wójtowie Gmin
Organy prowadzące szkoły,
Dyrektorzy Szkół województwa świętokrzyskiego

Uprzejmie przypominam o terminach składania wniosków w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.

Zgodnie z § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016 – 2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję w spieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych (Dz. U.  z 2015 r. poz. 1667):

  • w dniu 31 października 2019 r. upływa termin złożenia wniosku przez dyrektora szkoły lub dyrektora biblioteki pedagogicznej o udzielenie wsparcia finansowego
    na zakup książek do biblioteki,
  • w dniu 20 listopada 2019 r. upływa termin złożenia wniosku przez organ prowadzący szkołę lub bibliotekę pedagogiczną

Wniosek organu prowadzącego należy złożyć w sekretariacie Kuratorium Oświaty w Kielcach lub przesłać na adres: Kuratorium Oświaty w Kielcach al. IX Wieków Kielc 3 25–516 (z dopiskiem NPRCZ – 2020) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 listopada br.

Zgodnie z założeniami ww. programu organ prowadzący może jednokrotnie otrzymać wsparcie finansowe w odniesieniu do poszczególnych szkół lub bibliotek pedagogicznych.

Organy prowadzące niebędące jednostkami samorządu terytorialnego do wniosku zbiorczego dołączają również kserokopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych.

Jednocześnie uprzejmie proszę o przekazywanie elektronicznych wersji zestawienia szkół wnioskujących o wsparcie finansowe na zakup książek do bibliotek szkolnych  lub bibliotek pedagogicznych w formacie Excel na adres e‑mail: jadwiga.piwowar@kuratorium.kielce.pl.

Kazimierz Mądzik
Świętokrzyski Kurator Oświaty

Komunikat Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty dotyczący organizacji różnego rodzaju imprez i wydarzeń na terenie szkoły

$
0
0

Szanowni Państwo
Dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych

W związku z docierającymi do Kuratorium Oświaty w Kielcach informacjami o próbach organizacji różnego rodzaju imprez i wydarzeń na terenie placówki, przypominam, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe w szkole i placówce mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki. W myśl art. 86 ust. 2 PO podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną organizację, o których mowa w art. 86 ust. 1 PO, wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.

Oznacza to, że wszelkiego typu programy zawierające treści wychowawcze muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie rodzic i opiekun w każdej chwili może zgłosić się do kuratorium oświaty.

Świętokrzyski Kurator Oświaty
Kazimierz Mądzik

Zaproszenie na Ogólnopolską Konferencję Samorządów Uczniowskich w Szczecinie

$
0
0

Szanowni Państwo, w załączeniu przekazuję zaproszenie na Ogólnopolską Konferencję Samorządów Uczniowskich w Szczecinie. Jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które zostało objęte patronatem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecin oraz Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego.

Świętokrzyski Kurator Oświaty

Kazimierz Mądzik

 

Komunikat dotyczący klas mundurowych w województwie świętokrzyskim

$
0
0

Szanowni Państwo
Dyrektorzy szkół prowadzących
klasy mundurowe

Ze względu na wprowadzoną reformę oświaty, likwidującą szkoły gimnazjalne, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o przekazanie do Kuratorium Oświaty w Kielcach danych dotyczących klas mundurowych według poniższej tabeli .

Dane te pomogą uzyskać obecny obraz liczebności szkół, które prowadzą klasy mundurowe, szczególnie wojskowe oraz uczniów do nich uczęszczających.

Wypełnioną tabelę (w wersji edytowalnej) należy przysłać do 12 listopada 2019 r. na adres: lukasz.maj@kuratorium.kielce.pl .

Świętokrzyski Kurator Oświaty

Kazimierz Mądzik


Testy i klucze I etapu konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2018/2019

Komunikat o ryzyku przekroczenia poziomu informowania pyłu PM10 na terenie województwa świętokrzyskiego

$
0
0

Na podstawie prognoz zanieczyszczeń powietrza, opracowanych przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, informujemy, że w dniu 25.10.2019 r.  na terenie województwa świętokrzyskiego istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 wynoszącego 100 µg/m3.

Ryzyko dotyczy obszaru zaznaczonego na poniższej mapie kolorem czerwonym, czyli części terenu powiatów kazimierskiego i staszowskiego.

Prognoza stężenia średniodobowego pyłu PM10 na dzień 25.10.2019 r. dla województwa świętokrzyskiego:

Prognozy stężeń 1‑godzinnych, średniodobowych oraz maksymalnego stężenia dobowego, dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska:

http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution?woj=swietokrzyskie

W przypadku przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 (100 µg/m3)  w powietrzu, w celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń zaleca się ograniczenie przebywania poza budynkami małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz osobom z chorobami serca lub układu oddechowego. W takiej sytuacji zalecane jest również powstrzymanie się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

 

IV Olimpiada Statystyczna

$
0
0

Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne zapraszają młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w IV edycji Olimpiady Statystycznej, która odbędzie się w roku szkolnym 2019/2020.

Celem Olimpiady jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych. W ramach trójstopniowej rywalizacji spośród uczestników zostanie wyłonione grono finalistów i laureatów.

Szczegółowe informacje: https://olimpiadastatystyczna.stat.gov.pl

Podsumowanie II Wojewódzkiego Szkolnego Turnieju Szachowego

$
0
0

399 młodych szachistów wzięło udział w II Wojewódzkim Szkolnym Turnieju Szachowym zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Zawody odbyły się w dniach 22–23 października w Centrum Kongresowym Targi Kielce i były imprezą towarzyszącą Kongresowi Edukacji Przyszłości. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w trzech grupach wiekowych: klasy I‑III i IV-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadgimnazjalne.

Oficjalnym otwarciu zawodów uczestniczyli Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty Katarzyna Nowacka, Wiceprezes Targów Kielce Bożena Staniak, Prezes Świętokrzyskiego Związku Szachowego Marta Orłowska oraz Senator Krzysztof Słoń, który na otwarcie turnieju rozegrał pokazową partię szachów z Natalią Opalą uczestniczką mistrzostw Europy, a na co dzień uczennicą Zespołu Szkół w Kostomłotach Drugich i jak się później okazało również zwyciężczynią turnieju w swojej kategorii wiekowej. Wyrównany pojedynek zakończył się zwycięstwem Senatora.

W turnieju obowiązywał system szwajcarski, w którym następuje kojarzenie komputerowe zawodników. Rozegrano łącznie 1365 partii szachowych, trwających po 10 min na każdego zawodnika. Każdy zawodnik rozegrał 7 rund. Za stronę sportową rozgrywek i ich sprawny przebieg odpowiadał Świętokrzyski Związek Szachowy oraz Katolicki Międzyszkolny Klub Szachowy „Victoria-Komplexbud” Kielce.

Wyjątkowy przebieg miało zakończenie pierwszego dnia turnieju. Najlepszym zawodnikom i zawodniczkom turnieju nagrody wręczali Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek i Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik .

Na zakończenie rozegrano jeszcze dwie partie szachów w których zmierzyli się Andrzej Dera i Piotr Paździerz uczeń Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej, który tryumfował w kategorii klas IV-VIII.

Nagrody dla uczestników turnieju ufundowali: Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz firma Funiversity.

Wyniki turnieju:
Kategoria dziewczęta kl. I‑III szkół podstawowych
1. Natalia Opala (Zespół Szkół w Kostomłotach Drugich)
2. Lilia Czobanian (SP nr 9 w Kielcach)
3. Inka Pisana (SP nr 27 w Kielcach)

Kategoria chłopcy kl. I‑III szkół podstawowych
1. Krzysztof Paluch (Zespół Szkół w Kostomłotach Drugich)
2. Franciszek Wiśniewski (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ostrowcu Św.)
3. Nikodem Wysokiński (SP w Kłucku)

Kategoria dziewczęta kl. IV-VIII szkół podstawowych
1. Monika Anyż (Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej)
2. Julia Giemza (PSP nr 1 w Ostrowcu Św.)
3. Katarzyna Karyś (SP nr 32 w Kielcach)

Kategoria chłopcy kl. IV-VIII szkół podstawowych
1. Piotr Paździerz (Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej)
2. Jan Choina (SP nr 7 w Ostrowcu Św.)
3. Bartosz Tarłowski (PSP nr 1 w Ostrowcu Św.)

Kategoria dziewczęta szkoły ponadpodstawowe
1. Gabriela Wardecka (Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej)
2. Zuzanna Gibalska (Technikum nr 3 w Kielcach)
3. Izabela Król (IV Liceum Ogólnokształcące w Kielcach)

Kategoria chłopcy szkoły ponadpodstawowe
1. Michał Choina (CKZiU Ostrowiec Św.)
2. Jan Chyc (Liceum Ogólnokształcące w Staszowie)
3. Hubert Kanarek (Zespół Szkół w Staszowie)

dav
dav

 

 

 

Konkurs Capture The Flag „153+1”

$
0
0

Szanowni Państwo,
Dyrektorzy szkół ponadpodstawowych,
Uczniowie

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do udziału w konkursie Capture The Flag „153+1” organizowanym przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Przedsięwzięcie jest skierowane do uczniów publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych, w szczególności uczniów techników oraz szkół branżowych o profilu informatycznym. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowania tematyką cyberbezpieczeństwa w atrakcyjny i przystępny dla młodych ludzi sposób.

Założenia konkursu

Konkurs odwołuje się do popularnej formuły Capture The Flag. Powstał z myślą o młodych pasjonatach informatyki, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności i lepiej poznać zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem. Składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to ogólnopolskie eliminacje, drugi – wielki finał w Warszawie z udziałem 15 najlepszych drużyn.

Uczestnicy konkursu będą musieli się zmierzyć z zagadkami kryptograficznymi, zadaniami dotyczącymi bezpośrednio tematyki związanej z aplikacjami www, zadaniami związanymi bezpośrednio z przejmowaniem kontroli nad usługami oraz inżynierią wsteczną oprogramowania.

Zasady uczestnictwa

W zawodach mogą wziąć udział uczniowie publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych, w szczególności uczniowie techników oraz szkół branżowych o profilu informatycznym. Uczestniczy będą rywalizować w dwuosobowych zespołach, które mogą składać się z uczniów różnych klas i roczników, a muszą tworzyć je osoby uczęszczające do tej samej szkoły.

Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza dostępnego na stronie konkursu https://153plus1.pl/index. Zgłoszenia dokonuje nauczyciel-opiekun zespołu. Szczegółowe warunki udziału w konkursie opisaliśmy w regulaminie.

Zapisy już trwają. Formularz zostanie zamknięty 3 listopada 2019 r.

Kongres Edukacji Przyszłości – Zawody Przyszłości

$
0
0

22 października 2019 r. w Centrum Kongresowym Targi Kielce w ramach Kongresu Edukacji Przyszłości organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Targi Kielce odbyło się spotkanie poświęcone kształceniu branżowemu „Zawody Przyszłości”. Celem panelu było promowanie i upowszechnianie przykładów nowatorskich rozwiązań z dziedziny dydaktyki i technologii wykorzystywanych przez szkoły oraz placówki oświatowe oraz podniesienie rangi wyborów edukacyjno-zawodowych, w tym świadomości kształcenia zawodowego. Tegoroczna edycja otrzymała honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Rekreacji, Wojewody Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Prezydenta Miasta Kielce.

Gośćmi honorowymi byli: Pan Dariusz – Piontkowski Minister Edukacji Narodowej, Pan Andrzej Dera – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Pan Krzysztof Słoń – Senator Rzeczpospolitej Polskiej, Pani Agata Wojtaszek – Wojewoda Świętokrzyski, przedstawiciele organów prowadzących, uczelni wyższych, instytucji związanych z kształceniem zawodowym, pracownicy nadzoru pedagogicznego oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie.

Spotkanie otworzył Świętokrzyski Kurator Oświaty Pan Kazimierz Mądzik przedstawiając zmiany oraz główne założenia szkolnictwa branżowego. Następnie poruszona została tematyka robotyki w wykładzie inauguracyjnym dr hab. inż. Pawła Łaskiego – prof. Politechniki Świętokrzyskiej pt. „Robotyka nauka przyszłości”. Kolejni prelegenci omawiali zagadnienia dotyczące Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej oraz roli nauczyciela wychowawcy w nowym systemie oświaty. Zebrani mogli również zapoznać się z efektami porozumień zawartych przez szkoły i placówki z pracodawcami oraz przykładami dobrych praktyk w niepublicznym szkolnictwie branżowym. Ciekawym punktem spotkania był udział uczestników w panelu dyskusyjnym ”Uczeń w centrum zmian zawodowych – od wyboru zawodu do sukcesu na rynku pracy”.

Zakończeniem pierwszego dnia kongresu był finał konkursu filmowego „Dobry zawód – lepsza przyszłość!”. W uroczystości wręczenia nagród uczestniczyli Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Fundatorami nagród w konkursie byli: Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”, Bałtowski kompleks turystyczny i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oddział Świętokrzyski.

Wyróżnienia otrzymali uczniowie:

- Zespołu Szkół nr 8 w Nowej Słupi – za film „Pewny zawód – pewna praca!”, Kamila Mistrzyk i Katarzyna Zielonka, opiekun Monika Gaworek.

- Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipiu – za film „Mały człowiek – wielkie marzenia”, Dorota Kruk i Diana Cieślik, opiekun Katarzyna Zdziesińska

- Publicznej Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Krasnej – za film „Programista i ja”, Maria Mieszalska, opiekun Lilla Kłosowska „Pasja mojej mamy a moja przyszłość”, Marika Mastalerz, opiekun Barbara Stachowicz

-  Zespołu Szkół nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie – za film „Hotelarz – klucz do lepszej przyszłości” Wojciech Ślusarczyk i Bartłomiej Wąchała, opiekun Marek Pułka

- Szkoły Podstawowej w Pilczycy – za film „Od gracza do programisty”, Wiktoria Przepióra i Dawid Szproch, opiekun Urszula Metrycka

- Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu – za film „Technik programista” – Artur Zawadzki i Mateusz Mazur, opiekun Sylwia Frańczak

- Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach – za film „Dobry zawód – dobra praca”, Amelia Kowalczyk i Natalia Syska, opiekun Urszuli Orkisz-Wiącek

Laureaci I, II i III miejsca:

I miejsce – za film „Kierowca mechanik – zawód poszukiwany”, otrzymali Marcin Krzemiński i Michał Krzemiński ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach. Opiekun projektu pani Urszula Orkisz-Wiącek

II miejsce – za film „Technik usług fryzjerskich”, Arkadiusz Pyrsak i Kacper Ciżyński. Opiekun Teresa Zasadni.

III miejsce – za film „Kierowca mechanik – zawód poszukiwany”, Marcin Krzemiński i Michał Krzemiński ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach. Opiekun projektu Urszula Orkisz-Wiącek.

Otuliną dla wydarzeń Kongresu była wystawa Salon Technologii i Wyposażenia dla Edukacji oraz prezentacja szkół „Świętokrzyskie Perły Zawodów”, w której uczestniczyli:

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju,
Zespół Doskonalenia Zawodowego w Kielcach,
Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach,
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach,
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Baryczy,
Zespół Szkół nr 1 w Jędrzejowie,
Zespół Szkół nr 2 w Jędrzejowie,
Zespół Szkół Ekonomicznych w Staszowie,
Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku,
Rzemieślnicza Szkoła Branżowa w Kielcach,
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich,
Zespół Szkół Technicznych w Skarżysku-Kamiennej,
Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju,
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Busku-Zdroju,
Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu,
Niepubliczna Szkoła Branżowa I stopnia „Awans” w Kielcach,
Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Kielcach,
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy.

Więcej zdjęć z Kongresu znajduje się na profilu Kuratorium Oświaty w serwisie Facebook.

„Szkoła Pamięta” – MEN dziękuje za udział w akcji

$
0
0

Prawie 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół przyłączyło się do akcji MEN „Szkoła pamięta” zaplanowanej na 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty. W akcję włączył się Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, który wraz z kadrą pedagogiczną oraz uczniami warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 92 odwiedził groby polskich bohaterów na Powązkach.

– Dziękuję dyrektorom, nauczycielom, uczniom z polskich szkół, że przyłączyli się do akcji „Szkoła pamięta”. To hołd oddany naszym bohaterom, którzy ginęli, byli mordowani za wolną Polskę. Warto byśmy o nich pamiętali – powiedział minister Dariusz Piontkowski.

Szef MEN zaznaczył że chciałby, aby szkoły w kolejnych latach, tuż przed 1 listopada angażowały się w działania upamiętniające ważne postacie i wydarzenia z naszej historii.

Minister edukacji, uczniowie warszawskiej szkoły podstawowej oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach polskich bohaterów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Następnie uczniowie wraz ministrem Dariuszem Piontkowski obejrzeli wystawę plenerową IPN „Dowody zbrodni” w kwaterze Ł i wysłuchali wykładu „Łączka” – Lekcja historii.

Młodzi ludzie uczcili także pamięć Andrzeja Szwajkerta ps. Jędruś, najmłodszego sanitariusza Powstania Warszawskiego, którego grób znajduje się w kwaterze Batalionu „Zośka” i „Parasol” na Cmentarzu na Powązkach.

W całym kraju do akcji MEN „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli z ponad 11 tys. szkół (11 208). Największą popularnością inicjatywa cieszyła się wśród uczniów: Mazowsza (prawie 200 tys. uczniów z 1496 szkół), Wielkopolski (150 tys. uczniów z 1246 szkół), Pomorza (100 tys. uczniów z 753 szkół) i Podkarpacia (76 tys. uczniów z 726 szkół).

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej


SIO. Wprowadzone 28 października 2019 zmiany w Systemie Informacji Oświatowej

$
0
0

Dane zbiorcze:

  • Wymiar zatrudnienia pracowników niebędących nauczycielami – nowe pozycje dostępne od III kwartału 2019 r.

Oddziały:

  • Umożliwienie rejestracji oddziałów łączonych w szkole podstawowej dla dorosłych

RSPO:

  • Zablokowanie możliwości modyfikacji informacji o posiadaniu obwodu na „nie”, jeśli w tej szkole zostały wprowadzone dane dziedzinowe ucznia o spełnianiu obowiązku szkolnego w szkole obwodowej
  • Szkoła policealna – dodanie zawodu „inny – charakteryzator”
  • Branżowa Szkoła I stopnia – dodanie zawodu „mechatronik”

SIO. Awaria „Strefy dla zalogowanych”.

Zaproszenie na konferencję dla dyrektorów tzw. „małych szkół”

$
0
0

Szanowni Państwo,
Panie, Panowie Dyrektorzy tzw. „małych szkół”

W ramach wspomagania dyrektorów tzw. małych szkół z terenu województwa świętokrzyskiego serdecznie zapraszam na konferencję, która odbędzie się 13 listopada 2019 r. o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej w Śniadce, Śniadka Druga 19 a, 26–010 Bodzentyn.

Do udziału w konferencji zachęcam dyrektorów „małych szkół” prowadzonych przez osoby prawne lub osoby fizyczne.

Program konferencji:

  • 11.00 – 11.15 Powitanie gości oraz otwarcie spotkania – przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Kielcach
  • 11.15 – 12.45 Wspomaganie ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole – Pani Barbara Maciejewska – starszy wizytator Kuratorium Oświaty
  • 12.45 – 13.00 Wsparcie szkół ogólnodostępnych w realizacji zadań związanych z kształceniem uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i upowszechnianiem edukacji włączającej – punkty konsultacyjnePani Barbara Krzemińska – starszy wizytator Kuratorium Oświaty
  • 13.00 – 13.30 Rodzaje orzeczeń i opinii wydawanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Sposoby realizacji zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz wskazań zawartych w opinii – Pani Grażyna Jabłońska – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Starachowicach
  • 13.30 – 14.00 Dobry przykład zarządzania małą szkołą w zakresie zapewnienia uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz realizacji zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego – Pani Katarzyna Nowak – w zastępstwie dyrektora Szkoły Podstawowej w Śniadce oraz Pani Anna Michalska – pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Starachowicach
  • 14.00 – 14.15 Podsumowanie spotkania

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji proszę o pisemne zgłoszenie na adres e– mail: barbara.krzeminska@kuratorium.kielce.pl do dnia 08.11.2019 r.

Informacji na temat konferencji udziela Pani Barbara Krzemińska – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, tel. 41 343 38 53.

Świętokrzyski Kurator Oświaty
Kazimierz Mądzik

Kongres Edukacji Przyszłości – Sportowe Świętokrzyskie – podsumowanie

$
0
0

Drugi dzień Kongresu Edukacji Przyszłości – Sportowe Świętokrzyskie był poświęcony działaniom sportowym w szkołach i placówkach oświatowych w województwie świętokrzyskim, współpracy z fundacjami i stowarzyszeniami wspierającymi działania sportowe i prozdrowotne w województwie. Podsumowano również Europejski Tydzień Sportu, który odbywał się w dniach 23 – 30 września 2019 r.

Kongres został oficjalnie otwarty przez Panią Bożenę Staniak – Wiceprezes Zarządu Targów Kielce, która powitała wszystkich zgromadzonych.  Następnie głos zabrał Pan Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty i organizator Kongresu. Pan Kurator odniósł się do istotnej roli sportu w pracy szkół i placówek oświatowych, nawiązując tym samym do myśli przewodniej drugiego dnia Kongresu. Pani Anna Krupka – Wiceminister Sportu i Turystyki, podkreśliła znaczenie działań sportowych dla prawidłowego rozwoju młodych ludzi oraz nawiązała do faktu, iż szkoły otrzymują wsparcie na rozwój infrastruktury sportowej, organizację dodatkowych zajęć oraz możliwość uczestniczenia w szeregu projektów i programów o tej tematyce. Senator, Pan Krzysztof Słoń w swoim przemówieniu poruszył, między innymi, kwestię nowoczesnych technologii w sporcie.

Po oficjalnym otwarciu Kongresu, prowadzenie objęła Pani Anna Kucharczyk – członek Zarządu ULKS „Guliwer” w Kielcach.

Pierwszą część spotkania poświęcono działaniom na rzecz zdrowego trybu życia na co dzień oraz wprowadzania diety wśród sportowców. Dr hab. prof. nadzw. Marcin Krawczyński z Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie w Warszawie oraz Ateneum Szkoły Wyższej w Gdańsku przedstawił kwestie używek i dopingu w sporcie oraz wpływu sportu na rozwój fizyczny człowieka i na prowadzenie zdrowego trybu życia. Z kolei Pani Emilia Żelazowska – dietetyk, przekazała informacje na temat zdrowej diety, która pozwoli na prawidłowy rozwój i na osiąganie sportowych sukcesów. Dr Łukasz Oleksy z Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach zaprezentował nowe technologie w sporcie oraz ich zastosowanie w treningu sportowców.

Kolejnym punktem Kongresu było przedstawienie analizy ankiety przeprowadzonej przez Kuratorium Oświaty w Kielcach wśród szkół województwa świętokrzyskiego na temat wychowania fizycznego w szkołach oraz sportu pozaszkolnego wśród uczniów. Wyniki przedstawiła Pani Katarzyna Nowacka – Świętokrzyski Wicekurator Oświaty. W podsumowaniu przedstawiono wnioski, które mogą w przyszłości się przysłużyć do większej aktywności sportowej uczniów na zajęciach wychowania fizycznego i pozaszkolnych.

Analiza ankiety posłużyła zaproszonym prelegentom jako temat przewodni do debaty, w której udział wzięli:

  • dr hab. prof. nadzw. Marcin Krawczyński z Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie w Warszawie oraz Ateneum Szkoły Wyższej w Gdańsku
  • Radosław Wasiak, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kielcach, PGE VIVE Kielce,
  • Anna Trojanowska, Dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim,
  • Dariusz Kos, Wiceprezes Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Kielcach,
  • Karol Kucharczyk, Prezes Świętokrzyskiego Związku Zapasów i Sumo,
  • Marcin Gawron, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Masłowie,

W debacie prowadzonej przez Panią Annę Kucharczyk poruszono wiele ważnych kwestii, które wiązały się z rozwojem zajęć sportowych w szkołach. Podkreślano w niej m.in. przygotowanie nauczycieli wychowania fizycznego do prowadzenia zajęć w szkołach wszystkich typów, również w klasach I‑III szkoły podstawowej. Poruszono kwestię organizacji zajęć dodatkowych oraz poszukiwania metod zainteresowania dzieci i młodzież sportem też i pozaszkolnym. Wybrzmiała także potrzeba organizacji i modelowania zajęć wychowania fizycznego dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

Kongres został uświetniony występami dzieci ze szkół podstawowych w Złotej i Niedźwicy. Zebrani mogli zobaczyć pokazy szermierki, ćwiczeń gimnastycznych i tańca z szarfami. Dyrektorzy z tych szkół: Pani Mariola Warzecha i Pan Krzysztof Chmielowiec, zaprezentowali dobre praktyki i działania na rzecz upowszechniania sportu w podległych placówkach.

Dobre sportowe praktyki w szkołach uzupełniła prelekcja Pani Grażyny Jarosz z Fundacji VIVE Serce Dzieciom, dotycząca udanej współpracy pomiędzy szkołami i placówkami oświatowymi a fundacjami i stowarzyszeniami w kwestiach realizacji działań sportowych.

Podsumowania Europejskiego Tygodnia Sportu – Sportowe świętokrzyskie 2019, inicjatywy Komisji Europejskiej promującej sport i aktywność fizyczną w całej Europie, dokonał Pan Zbigniew Wojciechowski – Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii w Kuratorium Oświaty w Kielcach. Pan Dyrektor zaprezentował wachlarz różnych dyscyplin sportowych zorganizowanych w ramach działań sportowych oraz statystyki poszczególnych inicjatyw podjętych przez szkoły. W świętokrzyskich szkołach w ponad pół tysiąca wydarzeń sportowych zaangażowało się prawie 80 000 osób. 15 szkół i przedszkoli zostało wyróżnionych i otrzymało pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Po podsumowaniu Europejskiego Tygodnia Sportu wręczono nagrody za udział w Turnieju Szachowym.

Drugi dzień kongresu zamknął Pan Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty wyrażając nadzieję, iż poruszane kwestie staną się początkiem do pozytywnych zmian w świętokrzyskim sporcie i zainspirują szkoły do rozwoju w tym zakresie.

Dobre praktyki w 2019 – szkoły podstawowe

Viewing all 14785 articles
Browse latest View live