Szanowni Państwo,
od roku szkolnego 2014/2015 sprawdzian w klasie VI szkoły podstawowej oraz egzamin maturalny będą przeprowadzane w nowej formule. Zadania egzaminacyjne będą sprawdzać opanowanie wymagań określonych w nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego, wprowadzanej od 2009 roku.Większy niż dotychczasnacisk będzie położony na sprawdzaniepoziomu opanowania przez uczniów i absolwentów umiejętności złożonych, takich jak np. rozwiązywanie problemów, korzystanie z wiedzy, wnioskowanie.
Szczegółowe informacje dotyczące sprawdzianu i egzaminu maturalnego od 2015 r. można znaleźć w informatorach, które są dostępne na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (sprawdzian: http://www.cke.edu.pl/index.php/aktualnosci-left/209-sprawdzian; egzamin maturalny: http://cke.edu.pl/index.php/informatory-o-egzaminie-maturalnym-od-roku-szkolnego-2014-2015) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. W tych publikacjach– obok zwięzłego opisu regulacji prawnych – przedstawione zostały przede wszystkim przykładowe zadania, jakie mogą wystąpić na sprawdzianie i egzaminie maturalnym, wraz z rozwiązaniami.
Ponadto, aby umożliwić Uczniom, ich Rodzicom oraz Nauczycielom szczegółowe zapoznanie się z nową formułą sprawdzianu oraz egzaminu maturalnego przed ich pierwszą edycją w 2015 r., Centralna Komisja Egzaminacyjna opracowała:
- przykładowe zestawy zadań do części pierwszej http://www.cke.edu.pl/index.php/aktualnosci-left/99-sprawdzian-2015/253-czesc-1-jezyk-polski-i-matematyka i drugiej http://www.cke.edu.pl/index.php/aktualnosci-left/99-sprawdzian-2015/254-czesc-2-jezyk-obcy-nowozytny sprawdzianu oraz
- przykładowe zestawy zadań z wszystkich przedmiotów, jakie obejmuje egzamin maturalnyhttp://www.cke.edu.pl/index.php/aktualnosci-left/101-sprawdzian-2015-matura-2015-przkladowe-zestawy-zadan/251-matura-2015-przykladowe-zestawy-zadan .
Przygotowane zostały zestawy:
- standardowe, w tym w językach mniejszości narodowych, języku mniejszości etnicznej i języku regionalnym
oraz
- dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych: słabosłyszących i niesłyszących, słabowidzących i niewidomych, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz – w przypadku sprawdzianu – upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim.
Każdy zestaw zadań obejmuje poniższy pakiet materiałów:
- arkusz dla ucznia wraz z rozwiązaniami zadań, w tym przykładowymi (wzorcowymi) realizacjami zadań otwartych krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi
- szczegółowy schemat punktowania
- informacje o wymaganiach ogólnych i szczegółowych podstawy programowej sprawdzanych w każdym zadaniu.
W przypadku zestawów zadań z języków obcych nowożytnych pakiet obejmuje również:
- transkrypcję nagrań do zadań na rozumienie ze słuchu
- pliki dźwiękowe w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu.
Zachęcam Państwa do zapoznania się z udostępnionymi materiałami:
- Nauczycieli – do wykorzystania ich w pracy z Uczniami na lekcji
- Uczniów – do podjęcia próby samodzielnego rozwiązania zadań w domu (dzięki udostępnionym rozwiązaniom będziecie mogli sami sprawdzić własne umiejętności)
- Rodziców – do zapoznania się z przykładowymi zadaniami i wymaganiami egzaminacyjnymi.
Jestem przekonany, że informatory oraz przykładowe zestawy zadań pozwolą Państwu dogłębnie zapoznać się z nową formułą sprawdzianu i egzaminu maturalnego.
dr Marcin Smolik
p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
Więcej informacji na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.