Uprzejmie informujemy, że w dniach 11–15 kwietnia 2016 r., Departament Komunikacji Społecznej MON oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych organizują pilotażowe szkolenie instruktorsko-metodyczne dla nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach innowacji pedagogicznych, rozszerzających przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa, tj. z uczniami klas wojskowych. Szkolenie odbędzie się na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.
Celem przedsięwzięcia jest ujednolicenie procesu szkolenia młodzieży klas wojskowych w oparciu o zajęcia programowe, na podstawie „Minimum Programowego realizowanego w ramach innowacyjnych programów przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa oraz programów szkolenia członków organizacji pozarządowych, wymaganych do podpisania porozumień z komendantem szkoły wojskowej lub ośrodka szkolenia”, podniesienie poziomu wiedzy nauczycieli z tematyki przedmiotów zawartych w Minimum, a także przygotowanie nauczycieli do organizowania i prowadzenia zajęć programowych z młodzieżą tak, aby szkoła mogła jak najlepiej wykwalifikować młodzież do dobycia skróconej służby przygotowawczej.
Na szkolenie, prowadzone przez żołnierzy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, składać się będą zajęcia teoretyczne (m.in. zasady organizacji i przygotowania zajęć m.in. z przedmiotów: aspekty prawne, szkolenie obywatelskie, profilaktyka i dyscyplina wojskowa, SERE), poglądowe (obserwacja zajęć prowadzonych w CSŁiI, pokaz uzbrojenia i wyposażenia indywidualnego żołnierza) oraz praktyczne (m.in. szkolenie strzeleckie, inżynieryjno-saperskie, łączności, medyczne, terenoznawstwo, wychowanie fizyczne, OPBMR).
Do udziału w szkoleniu zapraszamy nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia z młodzieżą klas wojskowych w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, w pierwszej kolejności tych, którzy nie mają doświadczenia wojskowego.
Uczestnik szkolenia obowiązany jest zabrać ze sobą:
- kompletny ubiór polowy typu wojskowego,
- buty (typu wojskowego, traperskiego) pełne, na podeszwie z protektorem, sznurowane powyżej kostki,
- ubranie i obuwie treningowe (sportowe),
- zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału
- w przedsięwzięciach szkoleniowych (zajęcia poligonowe, wychowanie fizyczne).
Przydatna będzie kurtka zimowa w razie niesprzyjających warunków pogodowych podczas zajęć w terenie.
Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia uczestnikom szkolenia bezpłatnie:
- zajęcia szkoleniowe,
- zaświadczenie/certyfikat ukończenia szkolenia,
- Zakwaterowanie w hotelu, w pokojach dwuosobowych, w dniach 10 – 15 kwietnia br.,
- wyżywienie (w dniach 11-14 kwietnia),
- ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków,
- codzienny przejazd z hotelu na zajęcia oraz transport na wydarzenia kulturalne,
- transport autobusem z Dworca Centralnego w Warszawie, w dniu 10 kwietnia br., o godz. 13.00 lub 16.00. do hotelu (osoby, które zapewnią sobie dojazd własny, mogą zgłaszać się do hotelu w godz. 14 – 20) oraz w dniu 15 kwietnia br., z Zegrza na Dworzec Centralny w Warszawie.
Koszty wyżywienia w dniu 10 kwietnia br. oraz dojazdu do Warszawy i z Warszawy do miejsca zamieszkania pokrywa uczestnik.
W przypadku nieuzasadnionego niezgłoszenia się zakwalifikowanego uczestnika na szkolenie lub opuszczania zajęć szkoleniowych, uczestnik nie otrzyma zaświadczenia/certyfikatu ukończenia szkolenia. W wyniku zaistnienia ww. sytuacji, Ministerstwo Obrony Narodowej zastrzega sobie także prawo do niezapraszania w przyszłości szkoły, która skierowała uczestnika na szkolenie, do udziału w przedsięwzięciach organizowanych przez MON.
Termin stawiennictwa: 10 kwietnia br. w hotelu w Zegrzu lub w miejscu podstawienia autobusu przy Dworcu Centralnym w Warszawie (szczegółowe informacje zostaną przekazane zakwalifikowanym uczestnikom).
Zgłoszenia do udziału w przedsięwzięciu należy przesyłać faksem, na Formularzu Zgłoszeniowym stanowiącym załącznik nr 2 do pisma, do 29 marca br. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc (50 osób), obowiązuje kolejność zgłoszeń.
O zakwalifikowaniu się na szkolenie uczestnik zostanie powiadomiony bezpośrednio na wskazany w Formularzu adres email. Otrzyma wtedy również szczegółowy program szkolenia oraz informacje o hotelu. Formularz zgłoszeniowy w wersji edytowalnej oraz lista szkół, których kandydaci zostali zakwalifikowani do szkolenia, zostaną zamieszczone na stronie internetowej www.wojsko-polskie.pl, w zakładce Współpraca z wojskiem/Szkolenia, fora, warsztaty/Szkolenia i warsztaty dla partnerów społecznych.
Do kontaktów roboczych w tej sprawie wyznaczona została pani Aleksandra Rek z Oddziału Współpracy ze Społeczeństwem Departamentu Komunikacji Społecznej MON, nr tel. 261 840 132, adres email: arek@mon.gov.pl.
Do pobrania: