Szanowni Państwo,
W 2013 r. szkoły podstawowe w woj. świętokrzyskim po raz ostatni w kończącym się unijnym okresie programowania będą miały szansę aplikowania o środki finansowe na indywidualizację kształcenia uczniów klas I – III. W związku z tym chciałbym gorąco zachęcić, by podległe Państwu szkoły wzięły udział w procesie aplikowania o dofinansowanie.
Wykorzystując szansę, jaką Unia Europejska daje najmłodszym mieszkańcom naszego regionu, już blisko 500 szkół podstawowych z woj. świętokrzyskiego uzyskało dotacje na podniesienie poziomu kształcenia w klasach I – III. Jest to możliwe między innymi dzięki rozszerzeniu
i unowocześnieniu bazy pomocy dydaktycznych, sfinansowanych z pozyskanych przez szkoły funduszy europejskich. Trudno sobie wyobrazić, by w tak powszechnym procesie zindywidualizowanego kształcenia najmłodszych uczniów, zabrakło szkół z Państwa terenu. Apeluję więc o potraktowanie tego tematu z uwagą, na jaką z pewnością zasługuje.
Pieniądze na rozwijanie nowoczesnego nauczania przekazuje szkołom podstawowym Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego, wdrażające Program Operacyjny Kapitał Ludzki w naszym województwie. Aby uzyskać wsparcie szkoły i ich organy prowadzące powinny przystąpić do projektu systemowego pn. „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I – III szkoły podstawowej w kontekście wdrażania nowej podstawy programowej”, realizowanego przez ŚBRR.
Dzięki unijnym pieniądzom w szkołach podstawowych mogą być prowadzone m. in. zajęcia dla dzieci wykazujących trudności w czytaniu i pisaniu; zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych; zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy; zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej; gimnastyka korekcyjna; specjalistyczne zajęcia terapeutyczne (np.: hipoterapia, muzykoterapia, dogoterapia) dla dzieci niepełnosprawnych; zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów wyjątkowo uzdolnionych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych (np. prowadzenie obserwacji przyrodniczych). Szkoły mogą również sfinansować koszty pracy nauczycieli, a także zakupić niezbędne wyposażenie: komputery, oprogramowanie, meble oraz nowoczesne pomoce naukowe.
Jestem przekonany, że objęcie szkół z Państwa gminy projektem „Indywidualizacja…” przyczyni się do lepszego wykształcenia jej najmłodszych mieszkańców, a w przyszłości - do zwiększenia ich szans edukacyjnych i zawodowych.
Z poważaniem
Świętokrzyski Wicekurator Oświaty
Grzegorz Bień