Quantcast
Channel: Kuratorium Oświaty w Kielcach
Viewing all articles
Browse latest Browse all 14778

„Oskar i Pani Róża”, przejmująca opowieść o śmierci w Internetowym Teatrze TVP dla szkół

$
0
0

Telewizja Polska od 29 października 2012 roku realizuje nowatorski, misyjny projekt „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, którego ideą jest dotarcie z kulturą i sztuką do masowej młodej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu. Oddział Telewizji Polskiej w Kielcach przyjmuje zgłoszenia szkół chętnych do obejrzenia  kolejnego spektaklu, który pokażemy już 23 maja.

  • Tytuł spektaklu – Oskar i Pani Róża
  • Teatr Pinokio w Łodzi
  • Termin: 23.05.2014
  • Godzina:  10.00-12.00 (1 przerwa od 10.50-11.05)
  • Grupa docelowa: gimnazja, ewentualnie ostatnie klasy szkoły podstawowej.

Oskar i pani Róża Teatru Pinokio w Łodzi to spektakl szczególny. Listy pisane przez dziesięcioletniego, umierającego chłopca tworzą piękną i mądrą opowieść o wartości życia, miłości i śmierci, którą twórcy spektaklu w niezwykły i delikatny sposób przekazują swoim widzom.

Nie jest to typowe przedstawienie dla dzieci. Nie ma w nim hucznego, radosnego zakończenia. Nie ma śmiechu i radości. Jest za to bardzo trudny i bolesny temat. Trudny tym bardziej, że dotyka śmierci dziecka.

Akcja rozgrywa się w szpitalu. Tytułowy bohater, Oskar, to dziesięcioletni chłopiec który umiera na raka. Podczas swojego pobytu w szpitalu zaprzyjaźnia się z Różą, która staje się dla niego kimś wyjątkowym, osobą bliższą niż jego rodzice. Tylko Róża jest z nim naprawdę szczera i tylko ona ma odwagę, by powiedzieć mu o tym, że przeszczep się nie udał. To właśnie ona towarzyszy mu w tych najtrudniejszych dla niego dniach. Dniach przepełnionych strachem, złością, bezradnością i samotnością. Róża, dawna zapaśniczka, jest wolontariuszką w szpitalu, w którym przebywa Oskar. Rodzi się pomiędzy nimi szczególna więź, prawdziwa przyjaźń, niezwykle ważna dla chłopca. Jego rodzice nie potrafią bowiem z nim rozmawiać o chorobie, nie radzą sobie z ciężarem sytuacji, która na nich spadła. Unikają więc odwiedzin syna, pozostawiając chłopca samemu sobie. Oskar ma do nich żal, tym bardziej że z upływem czasu zdaje się być już pogodzony ze swoja sytuacją. Chce jak najlepiej wykorzystać dni, które mu pozostały. Róża poświęca mu mnóstwo czasu, rozmawiają, czasem żartują. Mówi mu też o Bogu. Proponuje chłopcu, by swoje myśli zapisywał w formie listów do Niego. Chłopiec początkowo odrzuca pomysł, z czasem jednak przełamuje się i zaczyna pisać. Listy do Boga są dla niego początkiem przemiany. W trakcie kilku ostatnich dni życia Oskar przeżywa w szpitalu pierwszą miłość do Peggy Blue, dziewczynki cierpiącej na chorobę krwi, która nadaje jej skórze błękitny odcień, doświadcza przyjaźni, dorasta, uczy się przyjmować cierpienie, a także zaczyna rozumieć rodziców i ich strach.

Oskar i Pani Róża to przepiękna opowieść, która pokazuje, jak skomplikowane są relacje międzyludzkie oraz jaką wartość ma życie. To bardzo delikatny spektakl, który nie pozostawia obojętnym.

Aby zgłosić szkołę do projektu na najbliższy spektakl należy przesłać na adres: promocja.kielce@tvp.pl maila z pocztowymi danymi adresowymi szkoły, numerem telefonu, adresem mailowym oraz przybliżoną liczbą uczniów, którym spektakl zostanie pokazany. Na maile zgłoszeniowe czekamy do 22.05.2014. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 41 330 33 51, kom 605 605 448.

Kolejne spektakle, na które już można się zgłaszać  zaplanowane są wg. poniższego harmonogramu:

  • 2 czerwca:  spektakl  „Na pełnym morzu”   rzeszowskiego teatru Maska to dramat, rozgrywający się pod płaszczykiem komedii. Bezkresne morze. Tratwa. Trzech mężczyzn, kosz piknikowy z pełną zastawą i kompletny brak jedzenia. Sytuacja bez wyjścia - prędzej czy później przyjdzie moment, w którym w głowach zaświta myśl o jedynym dostępnym pożywieniu. Jak się skończy ta wyprawa? Na spektakl zapraszamy gimnazjalistów i licealistów.
  • 13 czerwca: Sztuka „Fahrenheit”  z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku zamykać będzie nasz teatralny sezon. Spektakl jest adaptacją książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita”, jednej z części Trylogii Gdańskiej Anny Czerwińskiej-Rydel, poświęconej słynnym gdańszczanom. Przedstawienie teatralizuje przestrzeń laboratorium chemiczno-fizycznego. Fahrenheit, opowiadając historię swojego życia, ożywia przestrzeń laboratorium, animuje alembiki i fiolki, eksperymentuje. Artyści stwarzają światy, postaci, sytuacje, korzystając z takich właśnie, najbardziej organicznych dla fizyka Fahrenheita materii. Jest to zatem osobliwy teatr lalek, który wyłania się z laboratoryjnych eksperymentów.  Spektakl dla uczniów ostatnich klas SP i starszych uczniów.

Wszelkie informacje na temat projektu wraz z wymaganiami technicznymi znajdą Państwa na jego stronie internetowej: www.iteatr.tvp.pl


Viewing all articles
Browse latest Browse all 14778

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra