Szanowni Państwo!
W związku z modernizacją krajowego systemu kwalifikacji w Polsce i mając na uwadze potrzebę właściwego przygotowania młodzieży do rynku pracy, serdecznie zachęcam do pogłębiania wiedzy w tym zakresie. Wychowawcy jak i nauczyciele zawodowcy winni uświadamiać uczniów i przygotowywać ich w zakresie nowych możliwości walidacji efektów uczenia się, niezależnie od sposobu ich osiągnięcia. Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie wychodząc naprzeciw potrzebie zdobycia przez społeczeństwo podstawowej wiedzy dotyczącej Polskich (oraz Europejskich) Ram Kwalifikacji jak i tworzącego się systemu potwierdzania kwalifikacji zawodowych przygotował stronę internetową poświęconą tej tematyce: www.kwalifikacje.edu.pl
Zapraszam do systematycznego śledzenia jej oraz szczególnie polecam opracowanie pt.: „Od kompetencji do kwalifikacji - diagnoza rozwiązań i praktyk w zakresie walidowania efektów uczenia się". Zawiera ono wyniki analiz z badań oraz wewnętrznych prac projektu, w których tworzenie lub konsultacje zaangażowane było szerokie grono ekspertów i interesariuszy. Realizowane projekty przynoszą wnioski i wskazania do dalszych prac nad systemem walidacji, jako częścią zintegrowanego krajowego systemu kwalifikacji. Celem publikacji jest przedstawienie wyników dotychczasowych badań, przeprowadzonych prac analitycznych i koncepcyjnych oraz wynikających z nich wniosków i postulatów, co do kierunków kolejnych działań.
Polecam także Raport referencyjny - dokument opisujący polski system kwalifikacji oraz sposób odniesienia Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) do Europejskiej Ramy Kwalifikacji (ERK). W połowie 2013 roku Raport referencyjny został przyjęty w imieniu Rady Ministrów przez Komitet ds. Europejskich oraz zaprezentowany na forum międzynarodowym.
W raporcie opisano przebieg i stan zaawansowania prac nad modernizacją krajowego systemu kwalifikacji w Polsce. Wykazano również, że Polska wypełniła dziesięć kryteriów referencji określonych przez Grupę Doradczą Komisji Europejskiej do spraw ERK (EQF Advisory Group). Do dokumentu dołączono informacje dotyczące zagadnień terminologicznych, zestawienia efektów uczenia się wymaganych dla wybranych kwalifikacji z charakterystykami poziomów PRK – uniwersalnymi oraz typowymi dla poszczególnych rodzajów edukacji, poszerzony opis systemu edukacji w Polsce, a także opinie ekspertów zagranicznych. Raport skierowany jest zarówno do polskich środowisk związanych z tą dziedziną, jak i do osób i instytucji z różnych krajów, które są zaangażowane w realizację Zalecenia Parlamentu Europejskiego w sprawie ERK. Dokument ten jest także oficjalnym źródłem informacji o kierunkach modernizacji krajowego systemu kwalifikacji w Polsce.
Obie pozycje i wiele innych zajdą Państwo na stronie: http://www.kwalifikacje.edu.pl/pl/publikacje
Nadmieniam, że są to publikacje opracowane przez Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie w ramach realizowanych do końca czerwca 2015 r. projektów systemowych: "Opracowanie założeń merytorycznych i instytucjonalnych wdrażania Krajowych Ram Kwalifikacji oraz Krajowego Rejestru Kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie", "Budowa krajowego systemu kwalifikacji – pilotażowe wdrożenie krajowego systemu kwalifikacji oraz kampania informacyjna dotycząca jego funkcjonowania", "Budowa krajowego systemu kwalifikacji - przygotowanie do wdrożenia Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie", współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jeszcze raz serdecznie zachęcam do lektury.
Źródło: www.kwalifikacje.edu.pl